"Cainii rosii" musca rau

0

* La o saptamana dupa ce a batut pe AC Milan in Italia, Nationalul lui Zenga a fost zdrobit de Dinamo in "Groapa" cu 4-1 * Ianis Zicu, cel mai bun dinamovist duminica seara, la cei numai 20 de ani ai sai

In urma cu doua sambete, la Cesena, FC National, cu Olaroiu si Zenga pe banca, facea senzatie invingand pe AC Milan la penalty-uri. Miercuri, pe Stadionul "Cotroceni", nimic din stralucirea acelui joc nu s-a mai regasit in evolutia "bancarilor", iar Rapid s-a impus, cum era si normal, cu 2-0. "Doar un accident", si-au zis oficialii clubului din Cotroceni si putinii lor fani, dar habar nu aveau ce dezastru ii astepta. Duminica, in "Groapa", in ultimul meci al etapei a patra, Dinamo a zburdat, pur si simplu, si i-a zdrobit pe cei de la National cu un 4-1 pe care nici AC Milan nu-l visa. Desi scorul foarte sever ne poate duce cu gandul la un galop de sanatate al gazdelor, lucrurile au stat doar in parte asa. Chiar daca a fost 1-0 pentru Dinamo inca din minutul 2, dupa ce Danciulescu a transformat un penalty corect acordat, primele 30 de minute au fost destul de echilibrate, Nationalul avand chiar doua ocazii mari de a restabili egalitatea. N-a fost sa fie si acest lucru avea sa-i coste. In minutul 15, la o faza banala in careu, portarul bancarilor, Popa, si-a fracturat stupid degetul inelar de la mana stanga, in timp ce incerca sa respinga o minge, si, dupa ce s-a zvarcolit cateva minute in careu, a fost schimbat cu debutantul Plesca. Din acest moment s-a rupt filmul pentru "bancari", iar apararea lor, din ce in ce mai solicitata, a mai cedat de trei ori. Prima data in minutul 30, cand Claudiu Niculescu, intr-o forma care amintea de perioada lui de glorie, l-a gasit cu o pasa foarte buna pe Zicu. Mijlocasul de numai 20 de ani, trimis in teren inca din primul minut de antrenorul Ioan Andone, a preluat perfect, i-a depasit in viteza pe fundasii bancari si a trimis mingea plasat. 2-0 avea sa fie, de altfel, scorul primei reprize, dar, la reluarea jocului, dinamovistii, care realizasera ca este o paine buna de mancat cu Plesca in poarta, au fortat in atac si au mai inscris de doua ori, o data prin Niculescu, in minutul 53, cand a indeplinit o formalitate, trimitand balonul pasat de Zicu in poarta goala, si a doua oara prin Stoican, autorul unei "torpile" de la 25 care l-a lasat fara replica pe Plesca. La 4-0, elevii lui Andone si-au permis un moment de relaxare, perfect fructificat de Petre Marin, care, in minutul 88, l-a "executat" de la distanta pe belgianul Delwarte. Victoria dinamovistilor, a doua in acest sezon, i-a urcat pe "caini" pe locul sase in clasament, la doar doua puncte distanta de Steaua si Rapid, cele doua echipe care isi impart, cu acelasi numar de puncte, dar separate de golaveraj, primul loc in clasament. De altfel, situatia "la varf" in Divizia A este foarte interesanta dupa primele patru etape, in conditiile in care primele zece echipe, de la Steaua la Petrolul, sunt despartite de numai trei puncte, ceea ce inseamna ca o simpla victorie poate schimba radical, oricand, clasamentul.