"Cainii rosii" au inghitit "canarii"

0

Elevii lui Ioan Andone au inceput cu dreptul seria partidelor amicale din Franta. Dinamo a invins, pe FC Nantes, cu scorul de 2-0, golurile fiind marcate de catre Claudiu Niculescu si Vlad Munteanu.

Elevii lui Ioan Andone au inceput cu dreptul seria partidelor amicale din Franta. Dinamo a invins, pe FC Nantes, cu scorul de 2-0, golurile fiind marcate de catre Claudiu Niculescu si Vlad Munteanu. Dinamovistii au inceput prudent partida, francezii fiind aproape de a marca in minutul sase, prin Keseru. Golul dinamovistilor a picat neasteptat, in minutul 30, cand Claudiu Niculescu a marcat dupa un sut de la 30 de metri. Conform site-ului oficial al lui Nantes, Bratu a fost cel mai periculos jucator din echipa lui Ioan Andone, acesta oferind cateva pase foarte bune coechipierilor. De altfel, Bratu a participat la golul doi inscris de Dinamo, acesta pasand perfect pentru Vlad Munteanu, care nu a avut de indeplinit decat o simpla formalitate. In a doua repriza, Niculescu ar mai fi putut marca o data, dar portarul francezilor a respins in extremis. Partida dintre cele doua formatii a prilejuit si intalnirea dintre Florin Bratu si fostul sau antrenor Serge Le Dizet, acesta din urma avand numai cuvinte de lauda la adresa romanului. "Ne-am despartit prieteni. Am discutat mult cu Bratu si stie de ce nu l-am mai putut tine la Nantes. Este un fotbalist bun care stie jocul, dar nu a corespuns sistemului nostru de joc", a precizat tehnicianul "canarilor". In alta ordine de idei, Adrian Mihalcea sustine ca a ajuns la un acord de principiu cu oficialii clubului Chunham Dragons, in vederea unui transfer. "Am discutat cu coreenii si, in principiu, m-am inteles cu ei. La inceputul saptamanii viitoare s-ar putea sa plec din nou pentru perfectarea transferului. Eu sunt multumit atat de conditiile financiare, cat si de cele de pregatire", a spus Mihalcea.