CSU Asesoft a iesit din Europa

0

Campioana Romaniei la baschet masculin, CSU Asesoft Ploiesti, si-a anulat sansele de calificare din grupa A a FIBA EuroCup, dupa infrangerea suferita, marti seara, in fata propriilor suporteri, cu

Campioana Romaniei la baschet masculin, CSU Asesoft Ploiesti, si-a anulat sansele de calificare din grupa A a FIBA EuroCup, dupa infrangerea suferita, marti seara, in fata propriilor suporteri, cu formatia ucraineana Azovmas Mariupol, cu scorul de 69-77. Chiar daca au inceput bine jocul, reusind doua aruncari de dincolo de linia de 6,25 metri, prin Okocoljic si Krasic, gazdele n-au putut tine ritmul cu o echipa multinationala, care si-a permis sa cheltuiasca un milion de euro pentru a-l transfera, cu o zi inaintea jocului de la Ploiesti, pe croatul Beric, fost campion mondial si european! Pana la pauza, gazdele au evoluat modest, diferenta de puncte crescand permanent in favoarea oaspetilor. In sfertul al treilea, incurajati frenetic si de public, elevii lui Mladen Jojic au dat impresia ca sunt capabili de o minune, recuperand 13 puncte din diferenta, ceea ce a facut ca, inaintea ultimelor zece minute ale jocului, tabela sa indice 50-56. Dupa ce au ratat trei atacuri consecutiv, gazdele nu au mai izbutit sa schimbe destinul, ucrainenii impunandu-se in final la 8 puncte diferenta. La finele jocului, Sebastian Ghita, directorul general al Asesoft, a spus ca "orice entitate, fie ea sportiva, politica sau de alta natura, are un moment de glorie, dupa care urmeaza o cadere. Noi am atins apogeul in aprilie, cand am castigat EuropeCup. In acest an ne-a lipsit mult Kuzmanovic. Important este viitorul, noi dorind sa construim o echipa mare la Ploiesti, in urmatorii 3-4 ani".