Brasovenii n-au putut sa bata Steaua

0

Steaua a castigat cu 1-0 la Brasov si s-a apropiat la doar 90 de minute de titlul de campioana. Liderul a trecut prin multe emotii in fata unor jucatori care au uitat ca vor juca in Divizia B si au

Steaua a castigat cu 1-0 la Brasov si s-a apropiat la doar 90 de minute de titlul de campioana. Liderul a trecut prin multe emotii in fata unor jucatori care au uitat ca vor juca in Divizia B si au avut in cap doar cei 120.000 de dolari promisi de Dinamo in cazul unei remize. Steaua s-a salvat prin sutul de la 35 de metri al lui Dorinel Munteanu, care a inscris in minutul 45, si prin paradele senzationale ale lui Martin Tudor, portarul care s-a opus la doua ocazii uriase ale lui Surdu. Infierbantati de suma uriasa promisa din Stefan cel Mare, brasovenii s-au luat la harta in vestiar, la pauza, cand portarul Dossey si Isaila au fost acuzati ca nu au jucat cu toata daruirea. Suparati ca au pierdut o caruta de bani, "stegarii" au fost de parere ca stelistii nu merita sa termine campionatul pe primul loc. "Daca Steaua va iesi campioana, nu va fi tocmai pe merit, pentru ca s-a chinuit la Brasov mult timp cu o echipa retrogradata", este de parere Laszlo Balint. De partea cealalta, antrenorul stelist Titi Dumitriu a spus ca Steaua a invins datorita portarului Martin Tudor. "La meciul acesta am avut pulsul 220. Noi am jucat bine, dar am intalnit o echipa care a evoluat foarte bine. Au avut patru-cinci ocazii de gol si numai interventiile lui Martin Tudor, care a facut un meci foarte bun, ne-a salvat". Desi Brasovul a fost in cateva randuri la un pas de a trimite titlul in Stefan cel Mare, rugaciunile facute de patronul Gigi Becali inainte de meci si-au facut efectul. Latifundiarul s-a rugat si a dat acatiste la Catedrala din Sfantu Gheorghe, orasul unde au fost cazati ros-albastrii.