Boxerul Ionut Gheorghe, ca un uragan in sferturile de finala

0

Disputat in acelasi timp cu finala de la gimnastica feminina, proba de individual compus, meciul boxerului roman Ionut Gheorghe, la 64 de kg, a adunat destui compatrioti in sala. Foarte inspirati,

Disputat in acelasi timp cu finala de la gimnastica feminina, proba de individual compus, meciul boxerului roman Ionut Gheorghe, la 64 de kg, a adunat destui compatrioti in sala. Foarte inspirati, acestia au avut ce vedea pentru ca elevul lui Feri Vastag si-a ridiculizat, pur si simplu, adversarul, turcul Mustafa Karagollu. "M-am mai intalnit o data cu el, chiar anul asta", spunea Ionut inainte de meci, "in Croatia, si l-am batut si atunci, dar arbitrii l-au dat pe el castigator. Imi pare bine ca ma lupt din nou cu el ca sa vada lumea cine este mai bun". Foarte sigur pe el, in special de cand Feri Vastag s-a intors la lot, Ionut Gheorghe nu i-a lasat turcului nici o sansa, castigand fara emotii fiecare din primele trei reprize: 8-4, 8-3, 8-5. Cu un avans consistent, romanul nu a mai fortat nici un moment si, cu scorul de 28-19, si-a asigurat un loc in sferturile de finala, la o singura victorie de medalia de bronz. Urmatorul lui meci se anunta destul de usor, pentru ca italianul Michelle di Rocco nu este impresionant ca boxer, dar dupa aceea vine adevaratul test. Compatriotul nostru ar putea lupta pentru un loc in finala cu francezul Willy Blain, nimeni altul decat campionul mondial de anul trecut, titlu cucerit in Thailanda.