Bataie intre suporteri la Craiova - Petrolul

0

Derbiul seriei a doua a Diviziei B, dintre Universitatea Craiova si Petrolul Ploiesti s-a transformat intr-un adevarat razboi in tribune, unde suporterii celor doua tabere s-au incaierat in mai

Derbiul seriei a doua a Diviziei B, dintre Universitatea Craiova si Petrolul Ploiesti s-a transformat intr-un adevarat razboi in tribune, unde suporterii celor doua tabere s-au incaierat in mai multe randuri. Victoriosi pe teren cu 2-1, oltenii au tinut sa castige si infruntarea cu fanii oaspeti. Semnalul violentelor a fost dat de petrolisti care, cu cinci minute inainte de debutul reprizei secunde, au rupt mai multe scaune din sectorul lor si le-au aruncat pe pista stadionului. Furiosi, fanii olteni s-au imbulzit catre sectorul ploiestean. Suporterii gazdelor au rupt, la randul, lor scaune si le-au aruncat in capul prahovenilor, sub privirile jandarmilor care nu au putut face fata multimii. In total, au fost distruse in jur de 150 de scaune. La final, cateva sute de suporteri olteni au patruns pe teren pentru a sarbatori victoria favoritilor. Fanii s-au dus in viteza catre sectorul de peluza ocupat de suporterii Petrolului, urmand alte cateva minute de bombardamente reciproce cu scaune. "E pacat ca suporterii care vin la stadion inteleg sa-si sustina echipa rupand scaune si luandu-se la bataie", a declarat antrenorul Universitatii, Ovidiu Stanga. In urma incidentelor, jandarmii au retinut zece persoane, plecarea galeriei formatiei oaspete fiind intarziata cu aproape o ora dupa incheierea partidei.