Baschetbalistii de la Dinamo au invins in primul meci de pe teren propriu

0

Dinamo Erbasu Bucuresti - CSU Asesoft Ploiesti 82-78 (34-25), in partida de sambata

Decizia in privinta titlului de campioana nationala la baschet masculin a fost amanata, dupa ce sambata seara, pe teren propriu, Dinamo Erbasu Bucuresti s-a impus cu 82-78 (25-34) in fata actualei detinatoare a trofeului, CSU Asesoft Ploiesti. Astfel, scorul general a devenit 2-1 pentru ploiesteni. Aseara, de la ora 18, tot in Capitala, a avut loc jocul patru al finalei. Insotiti de o entuziasta galerie, dotata cu toata recuzita cu care isi sustine favoritii si pe teren propriu (spre deosebire de dinamovisti, care, cu exceptia ultimelor cinci minute ale disputei, au fost sustinuti de un... difuzor), campionii en-titre au inceput foarte bine jocul, cu o aparare agresiva, conducand la pauza cu o diferenta de 9 puncte, dupa ce au avut chiar si 15 puncte avans. In partea a doua, gazdele au profitat din plin de evolutia modesta a detinatoarei FIBA Europe Cup, au refacut punct cu punct din handicap, reusind sa egaleze situatia pe tabela de marcaj in minutul 29: 47-47. Ultimul sfert a fost dominat tot de gazde, care au marcat nu mai putin de sase aruncari de trei puncte consecutiv. De altfel, Dinamo a punctat de 12 ori prin acest procedeu (Marjamovic si Fomotescu - cate patru, Popa si Markovic - cate doua). Principalii marcatori au fost: Marjanovic 22, Fometescu 20, respectiv Burlacu 22 (2x3) si Bulatovic 16. Pana la inchiderea editiei nu ne-aparvenit rezultatul meciului de aseara.