Australia, eliminată!

0

Jonny Wilkinson şi compania au produs ieri şocul Cupei Mondiale de rugby, reuşind să învingă în sferturi "cangurii", scor 12-10. Azi sunt programate meciurile Africa de Sud - Fiji şi Argentina - Scoţia

Anglia s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale la rugby, după ce s-a impus ieri, la Marseille, în faţa Australiei (12-10), în reeditarea finalei CM din 2003. Ca şi atunci, eroul englezilor a fost Jonny Wilkinson, care a reuşit toate punctele echipei sale.

"Să şocăm lumea", a fost motto-ul cu care naţionala de rugby a Angliei a venit la turneul final al Cupei Mondiale din Franţa. Elevii lui Brian Ashton s-au ţinut de cuvânt şi au produs ieri marea surpriză de până acum a competiţiei.

Au eliminat Australia, deşi puţini le dădeau vreo şansă. Australienii au deschis scorul în minutul 6, printr-o lovitură de pedeapsă executată de Mortlock, şi au mai punctat graţie unui eseu reuşit de Tuquiri, care a fost transformat de Mortlock.

Englezii au replicat prin vedeta Wilkinson, care a transformat patru lovituri de penalizare. De altfel, englezul a devenit ieri cel mai bun realizator din istoria Cupei Mondiale de rugby. Wilkinson a ajuns la cota 234 puncte, depăşind recordul deţinut de scoţianul Gavin Hastings cu 227 puncte. Englezul se apropie acum de cel mai bun realizator din toate timpurile, galezul Neil Jenkins cu 1.049 puncte. Wilkinson are la activ 1.034 puncte, reuşite sub tricoul Angliei şi al Leilor Britanici.

Performanţa englezului este cu atât mai remarcabilă cu cât el nu a putut evolua în niciun meci între finala CM 2003 şi Turneul celor Şase Naţiuni 2007, din cauza unor accidentări repetate. Noua Zeelandă şi Franţa s‑au întâlnit ieri, după închiderea ediţiei, în celălalt sfert de finală al zilei, în timp ce ultimele două semifinaliste vor fi decise astăzi, după disputarea partidelor Africa de Sud - Fiji (ora 15:00, TVR 2) şi Argentina - Scoţia (ora 22:00, TVR2).