Australia castiga a 28-a Cupa Davis

0

Mark Phillipoussis a adus punctul de 3-1 dupa un meci dramatic cu Juan Carlos Ferrero, jucatorul australian solicitand interventia medicului inainte de setul cinci

In momentul in care Australia a decis ca meciul de acasa, finala Cupei Davis cu Spania, se va juca pe iarba, era clar pentru toata lumea ca reprezentantii emisferei sudice nu au cum sa piarda. Nu de altceva, dar ei mai jucasera cu Spania de alte patru ori pe iarba, si de fiecare data au castigat. Pentru spanioli, jucatori crescuti pe zgura, iarba este cea mai proasta suprafata de joc, dar chiar si in aceste conditii Juan Carlos Ferrero si Carlos Moya si-au jucat sansa pana la capat, ceea ce a facut ca toate meciurile de simplu din aceasta finala sa fie foarte disputate. Lleyton Hewitt, in prima zi, a jucat cu Juan Carlos Ferrero trei ore si 50 de minute, pentru a se impune cu 3-6, 6-3, 3-6, 7-6(0), 6-2, in vreme ce Moya a avut nevoie de trei ore si un sfert, de patru seturi, 6-4, 6-4, 4-6, 7-6(4), pentru a restabili egalitatea. Ziua de sambata, cea in care s-a disputat partida de dublu, a readus Australia in avantaj pentru ca dublul Todd Woodbridge/ Wayne Arthurs s-a distrat in trei seturi, 6-3, 6-1, 6-3, cu perechea spaniola Alex Corretja/Feliciano Lopez. Duminica, in ultima zi a finalei, Juan Carlos Ferrero si-a dorit foarte mult o victorie in Australia in primul meci al zilei, pentru a relansa aceasta finala, dar Mark Phillipoussis a fost de alta parere. Australianul a inceput in forta, a castigat primele doua seturi ale partidei cu 7-5, 6-3, si "Salatiera de argint" ii facea cu ochiul. Efortul depus in aceste seturi, insa, si-a spus cuvantul, si in aproape o ora Ferrero a restabilit egalitate. Spaniolul a castigat foarte usor, 6-2, 6-2 si era convins ca nu are cum sa-i scape victoria. Nu de altceva, dar in timp ce el se odihnea inaintea setului decisiv, Mark primea ingrijiri din partea medicului. Phillipoussis parea incapabil sa termine setul, avea mina unui om epuizat, dar dincolo de aparente adevarul era altul. Australianul era atat de determinat sa castige acest meci, si sa-si faca suporterii sa-i ierte infrangerea din prima zi, incat a jucat cele mai bune 30 de minute de tenis din acest an. Spre marea uimire a lui Ferrero, Phillipoussis, care se tinea de umar dupa fiecare lovitura mai puternica, facea punct dupa punct si in momentul in care scorul a ajuns la 4-0 pentru australian, dupa doua break-uri, era clar ca totul s-a terminat. Din acel moment, Ferrero a cedat psihic, Mark a castigat si urmatoarele doua game-uri si cu un neverosimil 6-0 in decisiv, a adus cea de-a 28-a Cupa Davis in vitrina Federatiei Australiene de Tenis. Ultima oara cand australienii au reusit acest lucru a fost in 1999, dar de atunci ei au mai jucat doua finale, in 2000 si 2001.