Asesoft batuta in Franta

0

CSU Asesoft Ploiesti a pierdut pentru a treia oara consecutiv in Grupa A a FIBA EuroCup la baschet masculin, in Franta, la Cholet, cu 70-79, diminuandu-si substantial sansele de calificare in faza

CSU Asesoft Ploiesti a pierdut pentru a treia oara consecutiv in Grupa A a FIBA EuroCup la baschet masculin, in Franta, la Cholet, cu 70-79, diminuandu-si substantial sansele de calificare in faza urmatoare a competitiei. Elevii lui Mladen Jojic trebuie sa-i invinga, marti, in Sala Olimpia, pe ucrainenii de la Azovmash la o diferenta de cel putin 20 de puncte, iar Cholet, sa castige jocul de acasa cu aceeasi echipa. Teoretic, sanse mai exista, dar drumul lor pana la realitate este extrem de anevoios. Marti seara, in fata a circa 4.000 de spectatori, ploiestenii au avut un prim sfert de gratie pe care l-au castigat cu 24-15, insa ceea ce s-a intamplat in sfertul al doilea cu greu poate fi explicat. In 4 minute s-au marcat 3 puncte, iar in ultimele trei minute, gazdele au punctat de noua ori, dar ploiestenii niciodata. Asadar, 28-11 in acest sfert pentru francezi. Criza de forma a lui CSU Asesoft a persistat si in sfertul trei, cand gazdele s-au impus cu 23-15. Speriati de o infrangere la scor, jucatorii nostri s-au trezit din pumni, au profitat si de relaxarea prematura a localnicilor, reusind sa se apropie la 9 puncte, diferenta la care s-au impus in partida tur, de la Ploiesti. Francezii l-au avut pe americanul Lamayne Willson in zi fabuloasa, el marcand 34 de puncte (3x3), aproape jumatate din punctele echipei sale. Baschetbalistii ploiesteni au platit din nou tribut ratarilor de la linia de libere.