Apulum, dependenta de Maier

0

Fara "creierul" de la centrul terenului jucatorii din Alba Iulia au naufragiat la Constanta, "marinarii" administrandu-le un sec 3-0

Spaima meciurilor din deplasare in acest tur de campionat, Apulum, a pierdut fara drept de apel in fata Farului, o formatie care a suferit mult in subsolul clasamentului. Meciul a fost transat inca din prima parte a jocului, atunci cand marinarii conduceau cu 3-0, prin golurile semnate de Cristocea, Baltoi si Badescu. Neputinta ardelenilor a fost atat de pronuntata duminica seara, incat nici macar eliminarea portarului constantean Curca nu a putut sa-i apropie pe elevii lui Aurel Sunda de careul gazdelor. Repriza a doua a fost bifata doar ca asa cere regulamentul, Farul fiind mai mult decat multumita cu scorul inscris pe tabela, iar Apulum aratand aceeasi somnolenta din primul mitan. Lipsa coordonatorului de joc Ovidiu Maier a contat mai mult decat era de asteptat, in angrenajul unei echipe care mai mult a surprins decat a convins in acest tur de campionat. Singura pata de culoare din cea de-a doua repriza a fost, si la propriu, si la figurat, portarul nigerian al Farului, Amamoo, cel care l-a inlocuit pe eliminatul Curca. Acesta i-a distrat pe spectatori cu giumbuslucurile sale, care insa nu au fost la fel de gustate si de antrenorul Ion Marin.