Antrenament cu public

0

Echipa feminina de handbal a Romaniei a obtinut a doua victorie consecutiva la Campionatul Mondial de la Sankt Petersburg (Rusia), invingand cu 50-19 (26-8) reprezentativa Camerunului. In fata unei

Echipa feminina de handbal a Romaniei a obtinut a doua victorie consecutiva la Campionatul Mondial de la Sankt Petersburg (Rusia), invingand cu 50-19 (26-8) reprezentativa Camerunului. In fata unei formatii rudimentare, alcatuite din jucatoare care aratau mai degraba a halterofile decat a handbaliste si care a reusit "performanta" de a primi patru cartonase rosii intr-un singur joc, fetele lui Gheorghe Tadici au mizat pe cartea contraatacului, absolut toate jucatoarele de camp, exceptand-o pe Roxana Gatzel, reusind sa inscrie cel putin un gol. Portarul Luminita Hutupan si-a trecut la randul ei numele pe lista marcatoarelor, reusitele sale pentru echipa nationala ajungand acum la opt. In ciuda acestui succes, cel mai categoric din istoria participarii Romaniei la CM, Tadici si-a exprimat nemultumirea fata de ratarile uneori exasperante ale elevelor sale: "Ma asteptam la mai multe goluri. Din pacate, nu reusim sa ne concentram si nu adoptam o atitudine profesionista timp de 60 de minute. Sa ratezi in situatie de unu la unu de 15 ori, cu un asemenea portar in fata, mi se pare totusi prea mult". Golurile Romaniei au fost marcate de Galca (7), Gogarla (7), Maier (6), Varzaru (6), Luca (5), Tivadar (5), Ardean (5), Soit (3), Bradeanu (2), Ivan (2), Lecusanu (1) si Hutupan (1). In celelalte meciuri din Grupa D, Macedonia a tinut in sah Ucraina, 29-29, iar Franta a surclasat Argentina cu 33-11. In clasament conduc Romania si Franta cu 4 puncte, urmate de Ucraina cu 3 puncte, Macedonia cu un punct, Argentina si Camerun cu 0 puncte. Ieri, Romania a intalnit Ucraina, medaliata cu bronz la JO de la Atena. Tricolorele, care au condus la pauza cu sapte goluri, au avut emotii pe final reusind sa se impuna, totusi, cu 30-27.