Andrei Pavel a dat peste Federer si la US Open

0

* Jucatorul roman l-a eliminat pe sud-coreeanul H.T. Lee in cinci seturi si se va intalni cu liderul clasamentului ATP pentru un loc in sferturile de finala * Pavel a jucat in cele cinci meciuri, trei de simplu si doua de dublu, peste zece ore, in vreme ce adversarul sau a stat pe teren putin peste sase ore * Federer conduce cu 7-1 la intalnirile directe, ultimele patru jocuri avand loc in 2004

Andrei Pavel pare blestemat. De fiecare data cand totul ii merge foarte bine, da peste Roger Federer. Pentru a cincea oara in acest an, compatriotul nostru il va intalni pe cel mai bun jucator al momentului, castigatorul Australian Open si Wimbledon in acest an, si lider in clasamentul ATP. Cei doi vor juca in aceasta seara in turul patru al turneului de Grand Slam de la US Open, castigatorul meciului avand sanse reale sa-l intalneasca pe Andre Agassi. Andrei Pavel, care a trecut foarte repede peste esecul de la Olimpiada, a reusit in acest an sa-si egaleze cea mai buna performanta de la US Open, calificandu-se in turul patru, asa cum mai facuse o data pana acum, in 2000. Fara sa aiba un traseu foarte greu, Pavel si-a asigurat pana acum 30 de puncte in clasamentul ATP si un cec de 70.000 de dolari, bani pentru care a tremurat, totusi, ceva-ceva. In meciul de sambata seara, din turul trei al US Open, Pavel l-a condus cu 2-0 la seturi pe sud-coreeanul H.T. Lee. Dar, dupa aceea, a cazut inexplicabil, permitandu-i adversarului sau sa duca meciul in setul decisiv. La scorul de 6-4, 6-2, 1-6, 1-6, Andrei are o tresarire de orgoliu, reuseste doua break-uri, cu unul mai mult decat adversarul sau, si se impune la capatul unui meci intins pe durata a doua ore si 41 de minute cu 6-4 in decisiv. Toate cele trei meciuri jucate de Andrei la US Open in turneul de simplu au fost de peste doua ore, romanul stand pe teren, in total, sapte ore si 35 de minute numai la simplu, plus inca vreo trei ore in cele doua meciuri de dublu, in vreme ce elvetianul, mai expeditiv, a jucat, efectiv, sase ore si 13 minute. In plus, el nu a jucat deloc la dublu, si acest lucru ar putea conta, chiar daca Andrei Pavel a avut ieri o zi de pauza, in care, mai mult ca sigur, s-a odihnit. Intalnirea de astazi este cea de-a noua pentru Pavel si Federer, elvetianul conducand detasat cu 7-1. De fapt, Pavel a castigat primul lor meci, in 1998, pe zgura, dupa care a pierdut de sapte ori la rand, de patru ori numai in acest an. In ceea ce-l priveste pe Federer, acesta merge hotarat spre cel de-al treilea titlu de Grand Slam al sezonului, ceea ce ar insemna egalarea performantei stabilite in 1988 de Mats Wilander. In acest moment, privind la jucatorii ramasi pe tabloul principal la simplu, in jumatatea lui Federer, doar Agassi pare in stare sa-l opreasca pe elvetian, mai ales ca americanul a aratat o forma incredibila. Cehul Jiri Novak nu a avut nici o sansa in meciul sau din turul trei, fiind invins in trei seturi, 4-6, 2-6, 3-6, de favoritul numarul sase, care, la 34 de ani, declara ca se simte mai bine ca oricand si nu are nici un gand de renuntare. "Stiu ca sunt jucatori cu 8-9 ani mai tineri ca mine care se gandesc ca este timpul sa renunt, dar atata vreme cat imi face placere sa joc, acest lucru nu se va intampla", a declarat Agassi.