Andrei Pavel forteaza intrarea in "Top 10 ATP Champions Race"

0

Compatriotul nostru a jucat aseara cu spaniolul Carlos Moya pentru un loc in semifinale si cele 45 de puncte care sa-l propulseze printre primii zece jucatori ai lumii in 2004

Dupa meciul de senzatie cu australianul Lleyton Hewitt din turul secund al turneului de 2,45 de milioane de euro de la Roma, Andrei a apucat, joi seara, sa joace doar o jumatate de meci, primul set, cu spaniolul David Sanchez. Desi a condus la un moment dat cu 4-1, Andrei, destul de obosit dupa jocul cu fostul lider mondial, a cedat teren si i-a permis spaniolului sa egaleze. S-a mers, apoi, cap la cap pana la tie-break, moment in care romanul a redevenit stapanul jocului. Pavel a castigat primul set cu 7-6, 7-3 in tie-break, dar la 2-1 pentru compatriotul nostru in setul secund a inceput din nou ploaia si meciul s-a oprit. El a fost reluat ieri dimineata si s-a incheiat dupa cel de-al doilea set castigat tot de Pavel si tot cu 7-6. Pentru aceasta victorie Andrei Pavel are, deja, 25 de puncte ATP si un cec de 51.480 de euro, dar el isi doreste mai mult. Nu de altceva, dar compatriotul nostru avea sansa ca dupa meciul de aseara din sferturile de finala, in care trebuia sa-l intalneasca pe spaniolul Carlos Moya, sa ajunga in "Top 10" al clasamentului ATP Champions Race. Aceasta pentru ca o victorie impotriva lui Moya i-ar aduce romanului pe langa cecul de 99.000 de euro si 45 de puncte ATP cu care i-ar depasi in clasament pe slovacul Dominick Hrbaty si pe spaniolul Juan Carlos Ferrero, cei care ocupa, in acest moment, ultimele doua pozitii din "Top 10".