Alianţa sârbo-americană a cedat la limită cu românii

0

Peste 2.500 de clujeni au urmărit, sâmbătă seara, la Sala Sporturilor, spectacolul oferit de baschetbaliştii de top români şi străini din campionatul intern, All Star Game, câştigat, in

Peste 2.500 de clujeni au urmărit, sâmbătă seara, la Sala Sporturilor, spectacolul oferit de baschetbaliştii de top români şi străini din campionatul intern, All Star Game, câştigat, in extremis, de primii, cu scorul de 105-103 (23-26, 31-22, 17-31, 34-24). Combatanţii, sârbo-americanii şi românii, au dominat fiecare câte o jumătate din partidă. Românii şi-au adjudecat sferturile 2 şi 4, iar adversarii, restul. În partea a doua a jocului, datorită aruncărilor de trei puncte şi ale unor slamdunk-uri reuşite de către americanii Levar Seals şi Evans (câte 14 puncte fiecare), stranierii au luat un avantaj de 15 puncte, dar în final, graţie prestaţiei lui Burlacu (Asesoft), care a primit şi titlul de MVP al partidei (24 puncte), românii au egalat şi au obţinut victoria in extremis. Înaintea partidei a avut loc concursul de aruncări de la distanţă, câştigător fiind Zeliko Bojovici de la Gaz Metan Mediaş, care l-a devansat pe Saşa Okocolici (Asesoft). Cel mai bun la slamdunk, concurs desfăşurat în pauza meciului, a fost americanul Levar Seals, de la Poli Mobitelco, cotat de public cu note superioare celuilalt american de top, Brian Evans, de la CSU Sibiu. În deschiderea show-ului, selecţionata de sportivi cu dizabilităţi locomotorii din Cluj a întrecut selecţionata de Vest cu scorul de 7-5. La final, starurile americane Seals şi Evans au făcut cu greu faţă asaltului suporterilor, care îşi doreau autografele celor două vedete.