Albionul zdrobit de vikingi

0

Selectionata Angliei s-a facut de ras la Copenhaga, unde a pierdut cu 1-4 meciul amical disputat in compania Danemarcei. Chiar daca nu inregistrasera in istorie nici un succes pe teren propriu in fata

Selectionata Angliei s-a facut de ras la Copenhaga, unde a pierdut cu 1-4 meciul amical disputat in compania Danemarcei. Chiar daca nu inregistrasera in istorie nici un succes pe teren propriu in fata Angliei, danezii s-au razbunat cu varf si indesat miercuri seara. Dupa primele 45 de minute echilibrate, nationala Danemarcei a avut o repriza secunda de vis, inscriind de trei ori in doar sapte minute. Golurile marcate de Rommedahl (60), Tomasson (63), Gravgaard (67) si Larsen (90) au naucit selectionata Albionului, care nu a putut replica decat prin reusita lui Rooney (87). La sfarsitul partidei, care a consemnat cel mai mare dezastru englez din ultimii 25 de ani, selectionerul Sven Goran Eriksson a tinut sa-si ceara scuze fanilor care au insotit echipa la Copenhaga. "Imi pare rau pentru suporterii care au asistat la asa ceva. A fost, de departe, cel mai slab joc facut de cand am preluat echipa. Sunt furios si dezamagit si nu incerc sa ma apar, pentru ca pur si simplu nu pot", a declarat Eriksson, care a anuntat schimbari majore la nivelul echipei. "Probabil cel mai prost rezultat din lume", a titrat "The Sun", in timp ce "Daily Record" a notat: "Ceva este putred in Danemarca...Anglia!". intr-un alt amical de marca din Europa, Olanda si Germania au remizat, scor 2-2, la Rotterdam. Desi "batavii" au condus cu 2-0, prin golurile reusite de atacantul Arjen Robben (3, 46), germanii au revenit in repriza secunda, echilibrand balanta prin Ballack (50) si Asamoah (81). "Trebuie sa recunoastem ca este un rezultat destul de norocos. Arjen Robben a inscris un gol fantastic la inceputul meciului, ceea ce ne-a destabilizat si ne-am revenit abia dupa aproximativ 20 de minute. Am facut multe greseli, insa vreau sa felicit fotbalistii, care nu au ridicat deloc bratele si au jucat fazele pana la capat", a declarat selectionerul german Jurgen Klinsmann.