Agassi nu a putut face fata uraganului Federer

0

Intr-una dintre cele mai spectaculoase finale din istoria US Open, Roger Federer l-a invins pe Andre Agassi, scor 6-3, 2-6, 7-6, 6-1, pastrandu-si astfel coroana cucerita anul trecut. ,A fost un meci

Intr-una dintre cele mai spectaculoase finale din istoria US Open, Roger Federer l-a invins pe Andre Agassi, scor 6-3, 2-6, 7-6, 6-1, pastrandu-si astfel coroana cucerita anul trecut. ,A fost un meci special, pentru ca Agassi este o legenda a tenisului. El este la sfarsitul carierei, iar eu in cel mai bun moment al carierei, iar faptul ca am avut sansa sa joc impotriva lui a fost incredibil", a spus elvetianul Federer. Prin victoria de duminica, Federer a devenit primul jucator de tenis din era Open, care reuseste sa castige la Wimbledon si US Open in acelasi an, de doua ori la rand. Pentru a-si trece in cont al saselea trofeu de Grand Slam al anului, Federer a trebuit sa se intrebuinteze serios pentru a invinge un ,mosulet" de 35 de ani care a recunoscut ca a facut cel mai bun meci al sau dintre partidele pierdute. ,Este cel mai bun jucator impotriva caruia am evoluat. Pur si simplu nu ai unde sa trimiti mingea si are o gama de lovituri cu care putini jucatori se pot lauda. Daca astazi as fi intalnit un alt adversar, as fi castigat, pentru ca am evoluat foarte bine, dar Federer a fost mult prea bun", a comentat si Agassi. Federer a inceput meciul perfect, reusind un break care l-a adus in avantaj, scor 4-2. In al doilea set insa, Agassi a jucat magistral, si, pe fondul unor greseli facute de Federer, a egalat scorul. Dar elvetianul isi revine in cel de-al treilea set, astfel ca jucatorii ajung la tie-break. Dupa o prima minge castigata de american, elvetianul a jucat perfect, adjudecandu-si al treilea set. Ultimul act a fost fara istoric, Federer trecandu-si astfel in palmares a 23-a finala consecutiva.