Fără sângele homosexualilor!
0Spre deosebire de lesbiene, homosexualii bărbaţi sunt excluşi total din categoria donatorilor de sânge, potrivit unui ordin al Ministerului Sănătăţii Publice intrat în vigoare pe 8
Spre deosebire de lesbiene, homosexualii bărbaţi sunt excluşi total din categoria donatorilor de sânge, potrivit unui ordin al Ministerului Sănătăţii Publice intrat în vigoare pe 8 august.
Analfabeţii, prostituatele şi puşcăriaşii au interdicţie parţială la donarea de sânge. Homosexualii bărbaţi, persoanele care au avut vreodată parteneri sexuali proveniţi din ţări africane precum Camerun, Republica Centrafricană, Ciad sau Congo sunt, potrivit Ordinului nr. 1193 din 7 iulie 2007 al Ministerului Sănătăţii, excluşi total din această categorie. Ordinul a intrat în vigoare la 8 august.
Octavian este un tânăr de 26 de ani, programator la o firmă din Capitală. De mai bine de un an el este un donator fidel al Centrului de Transfuzie Sanguină din Bucureşti. O dată la trei luni se învoieşte de la muncă şi vine să doneze sânge. Ieri a fost a patra oară când a venit la centru. "Am hotărât să fac acest gest deoarece şi eu am avut cândva nevoie de o transfuzie de sânge.
Mă simt excelent când ştiu că gestul meu contează pentru oamenii aflaţi în suferinţă", ne-a spus el. Donatorul trebuie să completeze un chestionar Potrivit Codului Etic pentru donarea şi transfuzia de sânge, elaborat şi adoptat de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii, donarea de sânge trebuie să se bazeze pe criterii medicale de selecţie revizuite constant şi să nu implice discriminarea de orice fel (sex, rasă, naţionalitate sau religie). Potrivit unui ordin al Ministerului Sănătăţii intrat în vigoare la 8 august, un analfabet nu va putea face niciodată parte din clasa donatorilor onorifici de sânge.
"Motivul este unul simplu. Pentru a deveni donator trebuie să completezi un chestionar cu întrebări, or dacă nu ştii să citeşti…", a argumentat Aimee Bugner, preşedinta Fundaţiei Donatorilor Benevoli de Sânge din România (FDBSR). Homosexualii bărbaţi, prostituatele sau proaspeţii puşcăriaşi sunt şi ei excluşi de pe lista donatorilor.
"Homosexualii bărbaţi, nu şi lesbienele, reprezintă o grupă de risc la infecţiile cu HIV-SIDA. Aceasta deoarece există o "fereastră" de şase săptămâni numită perioadă de incubaţie a virusului în care acesta nu apare la analize", ne-a explicat preşedinta FDBSR, care a asigurat consultanţă Ministerului Sănătăţii la elaborarea ordinului care conţine aceste prevederi.
Homosexualii au depus plângere
Reprezentanţii Fundaţiei Accept care apără drepturile homosexualilor au trimis o sesizare Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD). Corina Comşa, vicepreşedinta CNCD, spune că în urma plângerii primite a solicitat un punct de vedere atât de la Ministerul Sănătăţii, cât şi de la Colegiul Medicilor. "Pe 28 august, ambele părţi sunt citate, nu pot să vă dau acum mai multe amănunte", ne-a spus reprezentanta CNCD.
Florentina Bocioc, directorul executiv al Fundaţiei Accept, deşi recunoaşte că ordinul incriminat este conform normelor europene, el a fost elaborat în anii "80-"90. "Exista atunci un mit potrivit căruia SIDA este o boală a homosexualilor. Între timp, toată lumea s-a lămurit că nu este aşa. În plus, în directivele europene nu se vorbeşte despre homosexualitate, ci despre un stil de viaţă care ar predispune la riscul infectării cu HIV", a nuanţat Florentina Bocioc. Ea a adăugat că se aşteaptă ca, în urma sesizării depuse la CNCD, Ministerul Sănătăţii să se aleagă măcar cu o amendă. "În caz contrar ne vom căuta dreptatea în justiţie", a spus ea.