Adevarul.ro

Cauzele violenţei: internetul, jocurile şi desenele animate

7 iunie 2010, 16:28 |  Autor: Cătălina Toma | 

Cuvinte cheie: parinti, scoli, bucuresti, televizor, violenta, internet, nichita milodin,

Părinţii trebuie să aleagă cu mare atenţie desenele animate pe care le văd copiii

Părinţii trebuie să aleagă cu mare atenţie desenele animate pe care le văd copiii

 

Consilierii și teama de școlile de corecţie ar putea să fie soluţiile pentru elevii care sunt din ce în ce mai agresivi. Peste 100 de tineri prezenţi la evenimentul organizat de „Salvaţi Copiii“ au redactat un set de propuneri împotriva actelor de agresiune în şcoli.

Elevii au arătat că principalele cauze ale violenţei provin tocmai de la produsele destinate tinerilor, respectiv reţelele de socializare, jocurile pe calculator şi desenele animate. Nichita Milodin, elevă în clasa a VIII-a în Bucureşti, a propus autorităţilor ca elevii să fie duşi în vizită la penitenciare şi în şcolile de reeducare, pentru a-şi putea da seama unde duce violenţa.

Consilieri în școli

„O altă propunere este participarea poliţiştilor la orele de dirigenţie, de trei ori pe semestru, şi asigurarea unui consilier şcolar şi a unui asistent social la câte 400 de elevi, şi nu la 800 cum se întâmplă acum", susţine Nichita Milodin.

Şcolarii au mai propus reprezentanţilor Ministerului Educaţiei ca în fiecare şcoală să existe un profesor sau un elev responsabil cu actele de violenţă sau o urnă în care copiii să depună reclamaţii împotriva agresiunilor din instituţie.

Elevii prezenţi la Forumul Naţional al Copiilor au susţinut că pedeapsa potrivită pentru actele de violenţă ar fi munca în folosul şcolii, însă aceasta să fie prestată după orele de curs fără ca elevul pedepsit să fie eliminat de la cursuri.

Locul II la agresiuni

Copiii s-au arătat nemulţumiţi şi de pedepsele cu exmatricularea, arătând că prin astfel de sancţiuni şcoala încalcă dreptul elevilor la educaţie. Şcolarii au explicat că, dacă un elev violent este implicat în activităţi extraşcolare, are mai multe şanse de a-şi îndrepta comportamentul decât dacă ar fi exmatriculat.

Şcolile din România se situează pe locul doi într-un clasament care cuprinde 37 de ţări în ceea ce priveşte violenţa, iar peste 70% dintre elevii români susţin că le este teamă de comportamentul agresiv al colegilor, potrivit unui studiu realizat în 2007 de Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Numai în Bucureşti au fost raportate oficial 55 de cazuri de violenţă în anul şcolar 2009-2010.

54% din elevi consideră violenţa în şcoli o problemă permanentă

20% din elevi au fost victimele violenţei în şcoală

78% din elevi abuzează de violenţa verbală

23% din elevi nu iau atitudine în faţa agresiunilor

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Sunteţi de acord cu exmatricularea în cazul actelor de violenţă între elevi?

    Ovidiu Nahoi

    Începe izolarea președintelui Traian Băsescu? Învestirea de astăzi a guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu lasă loc acestei întrebări. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole