Campionul din curtea şcolii: Denisa Tohănean, karatista care a uimit Europa

0

La doar 11 ani, braşoveanca are 56 de medalii obţinute la numeroase concursuri naţionale şi internaţionale de karate.

Denisa Tohănean este elevă în clasa a V-a, la Colegiul Naţional de Ştiinţe ale Naturii „Emil Racoviţă" din Braşov şi practică luptele de contact. La vârsta la care alte fete încă sunt fericite să se joace cu păpuşile, Denisa face performanţă în karate. Eleva are centura albastră, iar în palmares 24 medalii de aur, 16 de argint şi 16 de bronz.

Mica sportivă a obţinut cele mai răsunătoare performanţe în 2008, la Campionatul Mondial din Italia, unde a cucerit o medalie de bronz, în 2009, la Cupa Europei, unde a obţinut două medalii de bronz, iar anul acesta, Denisa a câştigat medalia de bronz la Campionatul Mondial din Sao Paolo (Brazilia).

„Aveam colegi care râdeau de mine că eram îmbrăcată în kimono, dar nu mă interesa acest aspect. De multe ori preferam să merg să mă antrenez, decât să ies la joacă, dar apoi, când veneam de la concursuri cu medalii, le arătam colegilor de joacă şi aceasta era satisfacţia mea cea mai mare", a povestit mica performeră.