Giuleşti pe Bega

0
0

Bucurie  şi speranţe în Giuleşti. Apostol, pare a fi cel pe care-l ştiu. Surdu începe să crească. La fel ca şi Roman. Alexa e de-acolo. Deac a stat, dar revine. Coman a feştelit-o dar s-a dres.

E bine că  mulţi dintre nou-veniţi, au spart gheaţa  golurilor. Ba, dl Apostol a comis-o la un  meci internaţional. şi, apropo să consemnăm, cu o poză pe spatele căreia scrie „nu mă uita pe vecie, al tău, Niki", golul vieţii lui Grigore. Uluitor. Bine picat la 1-0  pentru polaci. Scor nedrept. Coman defect. Ne  putea  pune  ghiaţă-n jambiere, la ce specie târşeloasă&complexată de oameni suntem. Legat de golul gregorian, păcat că peste ani, nu ne vom mai aminti numele echipei, Slask Wroclaw. Imposibil pentru cultura latină care  ne domină. Şi se limbă plimba-n gură, doda mea! Apoi, Roman a fost o poezie! A marcat de 1-2 după o contră pe traseul Surdu-Bozovici-Roman cu final în careul polonez. La  pauză eram în avantaj. După care a  intrat suscitatul şi lăudatul, sfinţia sa, „apostol" Iulian. Apoi şi Pancu în locul apaticei umbre Cassio. Ca de obicei, la sfertul ultim. Timpul când lasă el, Panco Italiano, urme zgâriate pe  biografii, cv-uri, istoric de  meci, scoruri... Aşadar, prinde un voleu cvasi-letal  pe care, evident, portarul advers nu-l poate reţine. Frige. Respinge. La Apostol. Care o introduce cu graţie în aţe: 1-3. Asediul asupra leţilor s-a încheiat. Cu succes. Recitesc „Sobieski şi românii". Negruzzi. Revăd parodia recitată de Pittiş. Mă încântă. Ca şi rezultatul. Revanşa şi calificarea se vor petrece  la noi în Giuleşti. Pe Bega! Să vadă Jiji ce n-a văzut la Cluj...