Victorie totală pentru Remat: campionii de la Zalău au câştigat şi Cupa României

0

Campioni ai României pentru al treilea an consecutiv, voleibaliştii de la Remat au reuşit astăzi să câştige şi Cupa României la volei masculin, trecând în ultimul act al competiţiei, la Piatra Neamţ, de Dinamo Bucureşti.

Dubla de excepţie realizată de sportivii antrenaţi de polonezul Mariusz Sordyl confirmă ceea ce anunţa şi spera preşedintele Clubului Remat, Liviu Ciupe, la începutul sezonului competiţional, şi anume că echipa sa are ca obiective clasarea pe locul 3 în grupele Champions League (realizat!), câştigarea Campionatului Naţional de Volei masculin pentru a treia oară consecutiv (realizat!) şi câştigarea Cupei României, obiectiv îndeplinit azi la Piatra Neamţ. Victoria împotriva sportivilor de la Dinamo nu a fost una uşoară, meciul fiind, după cum ne-a relatat ofiţerul de presă al clubului din Zalău, Adela Mureşan, unul de infarct. Se vede asta şi de scorul cu care s-a încheiat partida: Dinamo - Remat 25:19, 22:25, 20:25 şi 23:25. Diferenţa de valoare şi-a spus până la urmă cuvântul, astfel că victoria a revenit în final echipei din Zalău, care a primit în cadrul unei festivităţi de premiere Cupa României şi medaliile aferente de la preşedintele Federaţiei Române de Volei, Ghoerghe Vişan, şi de la Gheorghe Ştefan, primarul oraşului gazdă, Piatra Neamţ.