Twente - FC Vaslui 2-0. Suntem departe de stelele Ligii!

0

Galben-verzii au pierdut cu 2-0 meciul din deplasare cu Twente, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. „Plăieşii" lui Hizo mai au doar şanse mici de calificare.

La Arnhem, Twente şi Vaslui au dat prima bătălie din lupta pentru stelele Ligii Campionilor. Pe cele două bănci, Co Adriaanse şi Viorel Hizo, antrenori „tobă" de fotbal şi cu aceeaşi vârstă, 64 de ani. Parcă timpul a trecut mai uşor peste faţa olandezului, iar Adailton, omul care trebuia să-i descreţească fruntea antrenorului nostru, nu a făcut decât să adâncească ridurile lui Hizo. Mai întâi, a dat în bară o lovitură liberă, în minutul 16, după care a provocat un penalty, la o intervenţie imprudentă asupra lui Leugers. Arbitrul croat a fluierat 11 metri, cam uşor. Dacă eram în Liga 1, probabil că Porumboiu i-ar fi strigat „centralului" „Aruncă-ţi bă, ecusonul!", aşa cum a făcut-o în Regie, la meciul dintre Rapid şi Vaslui. Janko l-a păcălit pe Cerniauskas: 1-0 pentru Twente.
În partea a doua, Wesley şi Sînmărtean au încercat să preia ritmul jocului, însă eficienţa a fost „zero". Mai mult, Janko a marcat din nou, cu capul, din apropierea porţii (minutul 57), iar „Dulăul" s-a înfuriat, înlocuindu-l imediat pe Cânu, vinovat la golul lui Twente. Adailton a preluat banderola de la fundaş, însă nici din postura de căpitan nu s-a descurcat mai bine, şi el şi Temwanjera ratând şansa unui gol ce ar fi oferit mai multe speranţe pentru retur.

Returul dintre Vaslui şi Twente se va disputa la 3 august, pe stadionul „Ceahlăul" din Piatra Neamţ.

Twente - FC Vaslui 2-0
Twente: Mihailov - Cornelisse, Wisgherhof, Douglas, Leugers - Brama, Berghuis, Bajrami (Ola John 71), Buysse - De Jong, Janko. Antrenor: Co Adriaanse
FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Cînu (Cînu 60), P. Jovanovici - Pavlovici, R. Costin (Milisavljevici 63)- Adailton, Wesley, L. Sînmărtean - Temwanjera (Y. Bello 70). Antrenor: Viorel Hizo
Goluri: Janko 34-pen, 57
Stadion "GelreDome" (Arnhem): 20.000
Arbitru: Ivan Bebek (Croaţia)