Vaslui, fabuloasă la Milano! Vezi cum a făcut de râs marea echipă a Inter-ului

0
Vaslui - Inter Milano

În returul play-off-ului Ligii Europa, galben-verzii au jucat senzaţional pe celebrul „Giuseppe Meazza", uluind un stadion în care italienii şi-au fluierat propria echipa.

Chiar dacă a aliniat un prim „11" cu multe rezerve, Şumudică a fost aproape de a da lovitura serii în Europa cu Vasluiul.

FC Vaslui a jucat cu mai mult tupeu faţă de partida din tur şi, în minutul 34, reuşeşte să deschidă scorul prin Nicuşor Stanciu în urma unui penalty scos de Liviu Antal, scăpat singur cu poartarul italienilor, care a şi fost eliminat după acea fază.

În partea a doua a jocului lucrurile au mers bine cam jumătate de repriză, în minutul 76 gazdele reuşind să egaleze prin Palacio.

Trei minute mai târziu, Tukura reia cu capul o centrare venită de la Sânmărtean şi reuşeşte să majoreze avantajul echipei sale, spre disperarea fanilor italieni care au început să îşi huiduie favoriţii.

După 0-2 în tur, echipa lui Adrian Porumboiu a părăsit Europa, însă după o prestaţie absolut formidabilă.

Italienii s-au liniştit pe finalul partidei, atunci când au reşit egalarea prin Guarin care a stabilit scorul final.

Inter: Castellazzi - Jonathan (Ranocchia 82), Silvestre, Samuel (Guarin 46), Juan - Cambiasso - Zanetti, Coutinho, Nagatomo - Palacio, Cassano (Belec 34). Antrenor: Andrea Stramaccioni

FC Vaslui: Straton - Celeban, Varela, Cordoş, Sălăgeanu - Tukura - Antal, Caue (Sânmărtean 58), N'Doye, Stanciu (Buhăescu 79) - Sburlea. Antrenor: Marius Şumudică

Goluri: Palacio 76, Guarin 90+2 / Stanciu 35 (pen.), Varela 79
Eliminat: Castellazzi 33
Stadion: „Giuseppe Meazza"
Arbitru: Manuel de Sousa (Portugalia)