Meciul orgoliilor a fost câștigat de studenții ieșeni: Poli Iași-HC Vaslui (25-24)

0

Elevii lui Liviu Gugleș au pierdut partida de la Iași în ultimele secunde, într-un meci în care de multe ori nervii și-au spus cuvântul.

Întâlnirea a început mai bine pentru gazde care, ușor, ușor au început să se desprindă pe tablela de marcaj.  Iașul a rămas încă din prima repriză fără vedeta Dospinescu, care s-a accidentat destul de grav, însă a fost substituit foarte bine de Oniga și Nemenco, jucători care au făcut diferența în acest meci, iar la pauză gazdele conduceau cu 12-10.

Cea de-a doua repriză a fost una în care răutatea de care au dat dovadă ieșenii a fost una aproape de limitele fair-play-ului. Chiar și în aceste condiții, vasluienii s-au mobilizat și au reușit să țină scorul strâns, până în ultimele secunde când, deși aveau ocazia de a egala, Caciuc a trimis o minge peste poarta adversă.

Pentru HC Vaslui au marcat: Soare și Caciuc (câte cinci goluri); Musteață și Petraru (câte patur); Arbone (trei); Stan, Moldovanu și Cobuz (câte un gol).