FC Vaslui a terminat pe podium campionatul

0

Echipa vasluiană a terminat pe locul trei sezonul 2010-2011 a Ligii I, urmând a reprezenta ţara noastră în Europa League.

În ultima etapă a Ligii I, Timişoara s-a distrat cu Dinamo, scor 4-1, şi şi-a asigurat locul 2 şi prezenţa în preliminariile Ligii Campionilor. Vaslui a câştigat la Pandurii şi încheie sezonul pe podium. Rapid a luat trei puncte acasă contra Braşovului şi a terminat pe locul 4. După victoria din Gruia, 3-1 contra CFR-ului, Steaua s-a clasat pe locul 5, la un punct în faţa rivalilor de la Dinamo. Campioana Oţelul a terminat sezonul cu o victorie la Astra. Au retrogradat din Liga 1 Craiova, Sportul, Victoria Brăneşti şi Unirea Urziceni.

SPORTUL se distanţează, Curelea marchează din noi. Sportul -Unirea 3-1

TIMIŞOARA face spectacol cu Dinamo. Ignjatijevici marcheză din cebtrarea lui Nikolici. Timişoara - Dinamo 4-1

Suntem în minutul 70. La scorurile din acest minut, Timişoara este pe 2 şi ajunge în preliminariile Ligii Campionilor, Vaslui rămâne pe 3, Rapidul pe 4 la două puncte avans faţă de Steaua şi 3 faţă de Dinamo.

SPORTUL preia conducerea. Curelea marchează din nou. Sportul -Unirea 2-1

TIMIŞOARA se desprinde! Nikolici reuşeşte "dubla". Timişoara - Dinamo 3-1

U CLUJ a deschis scorul la TG Mureş. Păcurar a punctat în minutul 55. FCM - U Cluj 0-1

Meciul de la CRAIOVA  a fost întrerupt în minutul 50 din cauza ploii torenţiale

A început repriza a doua pe toate stadioanele care găzduiesc la această oră partidele din ultima etapă a Ligii I.

TG. Mureş - U Cluj 0-0

CFR Cluj reduce din diferenţă. Sergiu Buş marchează în poarta Stelei. CFR Cluj -Steaua  1-2

GAZ METAN înscrir prin liţu şi egalează. Craiova - Gaz Metan 1-1

SPORTUL egalează pe teren propriu. Curelea marchează în minutu 35. Sportul - Unirea 1-1

TIMIŞOARA marcheză din nou! Nikolici îi aduce pe bănăţeni în avantaj. Timişoara -Dinamo 2-1

VICTORIA BRĂNEŞTI îşi majorează diferenţa. Zuluf marchează pentru 2-0. Brăneşti - Bistriţa 2-0

VICTORIA BRĂNEŞTI conduce cu 1-0 Bistriţa. Oprea a deschis scorul. Brăneşti - Bistriţa 1-0

CRAIOVA deschide scorul. Mihai Costea marchează. Craiova - Gaz Metan 1-0

OŢELUL a marcat la Astra. Punosevac înscrie în minutul 29. ASTRA- Oţelul 0-1

DINAMO egalează la Timişoara. Ţucudean înscrie în minutul 27. Timişoara - Dinamo 1-1

Suntem în minutul 25 al ultimei etape a Ligii 1.  Steaua are 2-0 la Cluj, Timişoara conduce pe Dinamo, iar Rapid are 1-0 cu Braşov!

STEAUA îşi majorează avantajul! Nicoliţă a înscris cu un şut de la 20 de metri. CFR - Steaua 0-2

TIMIŞOARA deschide scorul cu Dinamo! Luchin înscrie în minutul 14. Timişoara -Dinamo 1-0

RAPID marchează contra Braşovului! Sburlea îânscrie ân minutul 7 din pasa lui Rui Duarte. Rapid  - Braşov 1-0

UNIREA marcheză contra celor de la Sportul. Tobă înscrie! Sportul - Unirea 0-1

STEAUA  deschide scorul la Cluj în minutul 3! Surdu îl învinge pe Nuno Claro !! CFR Cluj - Steaua 0-1

ECHIPELE LA CFR - STEAUA

CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, Rada, Leo Veloso - G. Muresan - Bastos, E. Kone, E. Dica, Hora - Sg. Bus

STEAUA: Tatarusanu - Emegara, Gardos, Galamaz, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Brandan, Surdu - Dică, Bilasco

ECHIPELE LA CRAIOVA - GAZ METAN

Craiova: Lung - Dănănae, D. Stoica,Gugu, Buşu - Firţulescu, Ologu, Nelu Nicolae, Gângioveanu- M. Costea,Subotic.

Gaz : Pleşca - Buzean, Akaki,Fl. Lazăr,Pârvulescu - Al. Munteanu,Todea,Hoban, Zaharia - Eric - Bawab

ECHIPELE LA TIMIŞOARA -DINAMO

Poli: Pantilimon - Luchin, Ghionea, Cisovski, Sepsi - Bourceanu, Burcă, Tameş, Ignjatijevic - Goga, Nikolic

Dinamo: Naumovski - Rubio, Grigore, Moţi, Diabate - Toje, Kone, C. Munteanu, Alexe - Ţucudean, Dănciulescu

ECHIPELE LA PANDURII - VASLUI

Pandurii: Lazăr - Matei, Viera, Chiricheş, Grecu - Băcilă, Voiculeţ, Pintilii, Vranjes - Lemnaru, Stromajer

Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Cânu, Bălace - Milisavljevic, Costin, Pavlovic, Sânmărtean - Adailton, Wesley

CFR Cluj - Steaua

Meciul din Gruia, dintre fosta campioană şi Steaua, are miză în clasament doar pentru bucureşteni. Un eventual insucces al echipei din Ghencea şi o victorie a celor de la Gaz Metan la Craiova ar diminua serios şansele "roş-albaştrilor" de a "prinde" un loc de cupă europeană.

În tur a fost 2-2 pe Ghencea.

Poli Timişoara - Dinamo

Timişorenii vor fi nevoiţi să joace pe viaţă şi pe moarte cu Dinamo, victoria asigurându-le locul doi şi calificarea în preliminariile Ligii Campionilor. Şi un egal, în cazul în care Vaslului câştigă, ar echivala cu un eşec pentru bănăţeni care ar pierde astfel locul doi. De partea cealaltă, elevii lui Ioan Andone vizează cele trei puncte pentru a termina pe locul 4.

În tur a fost 0-0.

U. Craiova - Gaz Metan Mediaş

Gazul lui Cristi Pustai vrea victoria contra Craiovei care este retrogradată, pentru a ocupa locul 6 în campionat. Şi aşa, doar cele trei puncte nu le sunt suficiente medieşenilor, care trebuie să se roage şi pentru eşecul Stelei la Cluj, contra CFR-ului.

În tur a fost 1-0 pentru medieşeni

Pandurii Tg Jiu - FC Vaslui

Pentru a mai spera la locul doi şi la preliminariile Ligii Campionilor, vasluienii trebuie neapărat să câştige cu Târgu Jiu. Elevii ui Hizo sunt la un punct în spatele Timişoarei. Gazdele, în schimb, nu au decât miza orgoliului în acest joc, fiind de mult timp scăpaţi de grijile retrogradării.

În tur a fost 3-1 pentru Vaslui

Rapid - FC Braşov

Rapid vrea 3 puncte acasă, cu Braşovul, pentru a termina pe locul 4, cel care trimite direct în turul III preliminar al Europa League, faţă de locul 5, care duce în turul II. Dincolo de asta, rapidiştii au nevoie şi ca Dinamo să facă un pas greşit la Timişoara.

În tur, Braşovul a câştigat cu 2-0 pe teren propriu.