HC Vaslui-CSM Bacău 29-28 (16-13): Victorie mare!

0
Handbaliştii vasluieni au obţinut o victorie de moral

HC Vaslui a reuşit o victorie în mare în faţa contracandidatei la barajul de promovare, CSM Bacău, echipă pe care a învins-o cu mari emoţii, graţie portarului Cloşca.

Elevii lui Liviu Gugleş şi Laurenţiu Cozma au început curajos partida, mai ales că aveau şi susţinerea publicului.

Prima repriză le-a aparţinut în totalitate gazdelor care au plecat cu un avantaj de 3 goluri la pauză, scor 16-13.

În partea a doua evoluţia bună a handbaliştilor vasluieni a continuat, iar cu 10 minute înainte de final aceştia conduceau şi cu 7 goluri diferenţă, scor 27-20.

A urmat, însă, o perioadă de relaxare a Vasluiului de care oaspeţii au profitat din plin şi au înbscris şase goluri fără să primească niciunul.

Ultimele două minute au fost trăite la intensitate maximă de suporterii vasluieni prezenţi în Sala Sporturilor. Cu câteva secunde înainte de final, atunci când elevii lui Gugleş conduceau cu un gol, portarul Cloşca apără magistral o lovitură de la 7 metri şi reuşeşte să îşi menţină echipa în avantaj şi după fluierul final al arbitrilor întâlnirii.