FC Vaslui-Voința Sibiu (2-0): Wesely devine cel mai bun stranier din Liga I

0

Brazilianul de 31 de ani al Vasluiului a intrat în cartea de istorie a fotbalului românesc. Aseară, în meciul cu Voinţa Sibiu de pe teren propriu, Wesley a reuşit o „dublă" pentru gruparea antrenată de Viorel Hizo, câştigând partida cu 2-0.

Deși au început destul de apatic meciul, galben-verzii s-au dezlănțuit după minutul 20, atunci când Yero Bello ('20, ‚30) și Temwanjera ('24) irosesc ocazii de a înscrie.

În faza următoare, Wesley profită de o bâlbâială în careul advers și înscrie pentru 1-0.

Ocaziile au curs și în cel de-al doilea mitan al jocului și, abia în minutul 86, Mike Temwanjera se luptă pentru minge, centrează în mijlocul careului de unde, același Wesley împinge mingea în poartă cu călcâiul, stabilind și scorul final al meciului.

Astfel, vedeta lui Porumboiu a ajuns la o cotă de 36 de goluri în prima divizie din România, egalându-l pe Sulejman Demollari, fostul albanez de la Dinamo, în clasamentul celor mai buni marcatori străini. Se poate spune că Wesley este cel mai în formă jucător de la Vaslui, după ce a dat două goluri şi pe „Olimpico", cu Lazio.