FC Vaslui-Lazio Roma 0-0. La un meci de primăvară

0
Djibril Cisse se află de multă vreme pe lista echipei AJ Auxerre

FC Vaslui nu conteneşte să uimească Europa! Trupa înfiinţată în urmă cu doar nouă ani pare că joacă de o viaţă în competiţiile continentale, luându-se la trântă cu echipe de clasă.

Nici nu‑i de mirare că în nouă meciuri disputate acasă în Europa până aseară, vasluienii au reuşit cinci victorii şi patru egaluri!  Cu Lazio, tot galben-verzii au condus ostilităţile, iar în prima repriză au trecut pe lângă deschiderea scorului de cinci ori, însă pe rând Sânmărtean, Adailton, Temwanjera, de două ori, şi Gladstone au ratat ocazii importante.

Conduşi de Ştefan Radu, căpitan în condiţiile în care Rocchi a intrat după pauză, lazialii au părut surprinşi de dârzenia adversarilor, însă au ameninţat şi ei poarta lui Cerniauskas, în special prin Klose şi Hernanes. Totuşi, goalkeeperul vasluienilor a fost în formă mare.

Ocaziile s-au derulat cu repeziciune şi în repriza secundă, iar cele mai importante tresăriri ale suporterilor au venit la golul anulat corect lui Temwanjera pentru ofsaid (70) şi şutul peste poartă din opt metri al lui Sculli (74).

S-a terminat 0-0, chiar dacă romanii au ratat pe final ocazii cât pentru tot meciul. Vasluiul se poate califica în următoarea fază cu o victorie în ultima etapă la Zürich.