Turnu Severin: Roxana Ianculovici, campioană naţională la lupte libere

0

În perioada 30 aprilie- 02 mai a.c., în Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin, a avut loc finala Campionatului Naţional de lupte, individual, masculin şi feminin pentru seniori, la care au participat 240 de sportivi de la 18 echipe  din stilul greco-romane şi 23 echipe din stilul libere.

C.S.M.Drobeta a avut, la startul acestei competiţii, 9 sportivi la stilul greco-romane şi 5 sportive la stilul feminin, care au reuşit cucerirea a trei medalii (aur, argint şi bronz).

Astfel, Roxana Ianculovici şi-a confirmat poziţia de leader a categoriei 72 kg, cucerind medalia de aur şi titlul de campioană naţională. Aproape de aur a fost şi Predi Valentina (48 kg), care a cucerit argintul categoriei, în urma unei lupte frumoase cu experimentata adversară de la CSA Steaua Bucureşti.

Cea de-a treia medalie, de bronz, a fost câştigată, în mod decisiv, de Bogasieru Nicoleta, la categoria 51 kg, dând dovadă de multă hotărâre şi dorinţă de a câştiga.