Turnu Severin: Medalie de aur pentru CSM

0

Turneul internațional de judo de la Belgrad, desfășurat în acest week-end, a adus clubului CSM Drobeta o medalie de aur și două de bronz.

Astfel, Simina Iriza a obținut aurul la categoria 56 de kilograme și medalia de bronz la categoria +56. Anda Vâlvoi a completat lista performerilor severineni, cu încă o medalie de bronz, obținută la categoria 36 de kilograme. La competiție au participat 350 de sportivi din mai multe țări europene.

În altă ordine de idei, la Sala Polivalentă din Turnu Severin a avut loc, ieri, etapa județeană a Campionatului Național de judo, la categoria de vârstă U15. Mehedințiul a fost reprezentat de cluburile CSM Drobeta, CC Strehaia și CS Meva, iar lista sportivilor a fost completată de participanții cluburilor din Caransebeș, Reșița și Târgu Jiu.

Din totalul de 90 de judoka, severinenii Bogdan Burtic și Liviu Andronie s-au calificat pentru faza zonală a competiției.