Turnu Severin: FOTO/Debut cu stângul pentru echipa lui Jerry Gane, pe stadionul Municipal: Gaz Metan CFR Craiova – Unirea Alba Iulia 1-2 (1-1)

0

Deși au avut o posesie covârşitoare, oltenii au pierdut meciul cu pragmatica echipă din Alba.

Aproape 1.000 de severineni au luat loc în tribunele Municipalului pentru a urmări pe viu debutul echipei adoptate de oraş, Gaz Metan CFR Craiova.

Antrenorul oltenilor, Jerry Gane, a început meciul într-un sistem 3-4-3, trimiţând în teren următorul unsprezece: Neagoe -  Nicola (Niță), Cruşoveanu, Irimescu - Neacşa (Voicu), Mitic, Vigariu, Bogdan - Chirea, Trifu, Nakamura (Boroiban).

De partea cealaltă, Gabi Stan i-a aruncat în luptă pe Pascal, Bălu, Y. Camara, Potopea, Giurgiu, Spătaru, Boboc, Câmpeanu, Stanciu, Pleniceanu şi Militaru.

Cheia meciului, contraatcul

Din primele minute ale partidei, oaspeţii s-au aşezat în defensivă şi au reuşit să blocheze majoritatea atacurilor celor de la Gaz Metan CFR, folosind ca mijloace agresivitatea şi pressingul în propriul teren.

Oltenii au pasat mult în prima repriză şi au dominat clar în ceea ce priveşte posesia mingii. Cu toate acestea, contraatcurile Unirii i-au găsit mereu descoperiţi pe fundaşii gazdelor. În acest fel a venit şi deschiderea scorului. Stanciu a scăpat singur pe partea stângă şi i-a centrat lui Câmpeanu, care a înscris fără probleme (min. 23).

La 0-1, oltenii au reluat atacurile şi au reuşit să reintre în joc, graţie unui şut bine plasat al nou-venitului Bogdan Chirea (min. 33). Jerry Gane s-a bazat mult pe mobilitatea tridentului ofensiv Chirea - Trifu - Yuki Nakamura şi pe acţiunile venite de pe cele două benzi, însă până la pauză tabela a rămas nemodificată.

În al doilea mitan, sistemul cu trei fundaşi folosit de olteni le-a dat posibilitatea oaspeţilor să contraatace periculos, de fiecare dată când au avut ocazia. Stanciu, Pleniceanu şi Boboc au irosit şanse bune pentru Alba Iulia, iar în minutul 65 Dragoş Boboc a înscris pentru 1-2, în urma unei nesincronizări grave a apărării Gazului.

Până la final, ardelenii au ţinut cu dinţii de rezultat, iar încercările timide de a ataca poarta adversă ale oltenilor au fost stopate de fiecare dată, la marginea careului de 16 metri. Pe final, gazdele au cerut şi un penalty la pătrunderea lui Boroiban, însă arbitrul partidei, Sorin Antonie, a lăsat jocul să continue. S-a terminat 1-2, iar etapa viitoare Gaz Metan CFR o întâlneşte, în deplasare, pe UTA.

Gabi Stan, antrenor Alba Iulia: „Am învins o echipă mai bună ca Petrolul“

După meci, Gabi Stan s-a declarat mulţumit de victorie şi chiar şi-a lăudat adversarii.

Aveam nevoie de victorie, de un joc care să lege rezultatul din etapa trecută, cu Petrolul. Am reuşit într-un timp scurt să omogenizez echipa şi începem să arătăm ca un grup unit. Sunt 3 puncte extrem de importante în lupta pentru evitarea retrogradării, obţinute împotriva unei echipe care mi-a plăcut mai mult decât Petrolul“, a spus Gabi Stan.

De partea cealaltă, Jerry Gane regretă punctele pierdute, însă speră într-o redresare a echipei în etapele viitoare.

„Am controlat jocul, ne-am creat şi ocazii, dar, din păcate, am pierdut. Adversarii s-au apărat tot meciul pe 30 de metri şi nu ne-au lăsat spaţii. Vom face o analiză şi vom vedea ce este de remediat. Îmi pare rău pentru acest debut nefericit, dar mergem mai departe“, şi-a început discursul antrenorul oltenilor.

Gane a ţinut să vorbească şi despre arbitrul de centru al partidei, pe care l-a catalogat drept „slab“.

„În general nu vorbesc despre arbitraj, dar cel de astăzi a fost unul slab. Eu cred că am avut un penalty foarte clar la Boroiban, când a fost tras de tricou, şi au mai fost şi alte faze în care i-a iritat pe jucători cu deciziile sale. Sperăm să ne redresăm pe parcurs“, a spus Gane.