FOTO/În Mehedinți se construiește în plină criză. Spațiile comerciale și clădirile de birouri sunt, din nou, la modă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Construcțiile din județ sunt în continuă expansiune, iar specialiștii estimează o nouă creștere a pieței, din martie 2011. Cele mai frecvente sunt spațiile comerciale și clădirile de birouri, care măresc substanțial încasările firmelor de construcții.

Astfel, în ultima perioadă au fost acordate peste 200 de autorizații de construcție, înregistrându-se o creștere cu aproximativ 30% față de aceeași perioadă a anului 2009.

Potrivit direcției județene de statistică, „În perioada 1.I – 31.VII. 2010 au fost eliberate 270 autorizaţii de construcţii, cu 82 mai multe faţă de perioada corespunzătoare din anul 2009”.

image

Constructorii cu experiență ne lămuresc asupra situației din teren, precizând că această creștere este datorată în mare măsură, sediilor de firme sau clădirilor de birouri și mai puțin persoanelor fizice.

„Cele mai multe cereri, în această perioadă, vin de la companii. Așa se explică această creștere a autorizațiilor de construcție, dar și creșetrea comenzilor pentru noi, constructorii. Pentru perosnaele fizice este foarte greu să construiască, din cauza costurilor mult prea mari”, ne spune Ion Morariu, arhitect.

„Semn de bunăstare
Creșetrea pieței de construcții este văzută de specialiști ca fiind doar un început, astfel că, din primăvara 2011, se așteaptă o dezvoltare semnificativă.

image

„Este un trend ascendent în construcții. Acest domeniu este un bun indicator al vieții sociale. Când construcțiile merg, e esemn de bunăstare. Totuși, pentru noi va fi mai greu, pentru că se intră în sezonul rece, iar activitatea va fi limitată. Din primăvară, însă, cu siguranță vom avea o creștere a volumului de muncă și mai mare”, ne-a spus Tibi Giuca, managerul unei firme de construcții cu ștate vechi pe piața locală.

O pondere importantă din construcțiile aflate în derulare, în Mehedinți, este reprezentată de dezvoltatori, care construiesc imobile „la roșu”, în speranța că le vor închiria sau vinde ulterior.



Construcțiile cresc oferta pentru spațiile comerciale
Trendul ascendent înregistrat în domeniul construcțiilor are ecou și pe piața imobiliară. Astfel, oferta este în continuă creștere, în special în ceea ce privește spațiile comerciale.

image

„Dacă tranzacțiile imobiliare pe segmentul imobile de locuit sunt aproape la pământ, sectorul spațiilor comerciale merge constant și chiar înregistrăm o creștere a ofertei cu până la 50%. Deocamdată însă, cererile rămân la un nivel scăzut”, ne-a spus Emanuel Sabou, agent imobiliar.

Turnu-Severin

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite