Stiri din Timisoara

Multinaţionalele din Timişoara caută angajaţi de top: zeci de joburi au fost scoase la bătaie de Alcatel şi Continental

2 iulie 2010, 00:52 |  Autor: Manuela Strinu | 

Cuvinte cheie: timisoara, timis, angajari, continental, companii, vest, joburi, salarii, software, IT,

Șomerii își pot găsi un loc de muncă

Arhivă

Șomerii își pot găsi un loc de muncă

 

Marile companii din capitala Banatului sfidează regula potrivit căreia, pe criză, disponibilizările fac legea pe piaţa muncii. Sezonul estival este unul al vânătorii de angajaţi pentru firmele din IT&C, automotive, vânzări şi industrie prelucrătoare.

Bunele cunoştinţe tehnice, cunoaşterea limbii engleze, spiritul de echipă şi pasiunea pentru domeniul de activitate sunt principalele criterii după care marile companii cu sediu în Timişoara îşi recrutează noii angajaţi. Experienţa este un avantaj, dar multinaţionalele angajează şi tineri absolvenţi de facultate, cu condiţia ca aceasta să fie de profil tehnic.
„În prezent, compania derulează o serie de procese de angajare, orientate în special către specialişti telecom şi programatori (software developeri) cu experienţă, dar şi absolvenţi de Politehnică”, a declarat Raoul Ros, preşedintele Alcatel-Lucent Europa de Sud-Est. „Pentru luna iulie, Alcatel-Lucent estimează că va integra în jur de 50 de noi angajaţi în locaţiile din Timişoara”, a adăugat Ros.

Joburi la Continental
La Continental Automotive Romania, sezonul recrutării de angajaţi noi, cu studii superioare şi pasiune pentru automobile, este în toi. „Fiind furnizor de componente pentru industria automotive, oferim poziţii libere în domeniul tehnic: inginer software, inginer hardware, inginer mecanic şi manager de proiect, însa există şi oportunităţi de carieră în domeniul administrativ”, a explicat Alina Bratu, coordonator Relaţii Publice Continental Automotive Romania.
„În anul 2010, Continental Automotive Romania va continua să angajeze personal în funcţie de proiectele alocate local”, a adăugat Bratu. Potrivit site-ului companiei, în prezent, la Continental Automotive Romania sunt disponibile aproape 50 de posturi destinate specialiştilor din domeniul tehnic.

Creşte ritmul recrutărilor
Conform specialiştilor în resurse umane, trimestrul al III-lea din 2010 aduce, în zona de Vest, o creştere a volumelor de recrutare comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut. „Studiul Manpower privind perspectivele Angajării Forţei de Muncă în România, trimestrul 3 din 2010, arată, faţă de acelaşi trimestru al anului 2009, pe zona de Vest, o creştere de şase puncte procentuale, previziunea netă fiind pozitivă pentru acest trimestru, +4 la sută, şi cea mai puternică creştere până în prezent, faţă de aceeaşi perioadă a anului 2009”, a declarat Ileana Ciochină, branch manager Manpower.
Potrivit acesteia, zona de Vest caută şi a căutat angajaţi cu studii superioare şi experienţă, companiile naţionale şi multinaţionale din regiune având un interes crescut în a-şi atrage specialiştii de care au nevoie.

Salarii pentru angajaţi de vârf
Potrivit studiului AIMS Salary Map IT 2010, salariul lunar mediu brut al unui software developer era, în martie 2010, de 3.347 de lei, în timp ce pentru un senior project manager se ajungea până la 9.200 de lei. Conform studiului AIMS SalaryMap 2010, în ianuarie 2010, pentru persoanele de la nivelul de management de mijloc, salariul mediu brut lunar a fost de 6.334 lei, iar pentru cele de la nivelul de management de vârf, salariul mediu brut lunar a fost de 11.616 lei. Cel mai mare salariu lunar raportat în studiu este de aproape 40.000 de lei brut şi este al unui director general care lucrează într-o companie din Vestul ţării şi coordonează atât operaţiunile din România, cât şi din alte ţări europene.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Industria auto din vestul României este gata să producă maşina bănăţeană FOTOGALERIE

    Furnizorii locali de componente produc toate piesele pentru o maşină,  de la A la Z. În ve ...

    Apple îi dă în judecată pe chinezii care au creat păpuşa Steve Jobs

    Apple a transmis companiei chineze InIcons o scrisoare în care îi avertizează că drepturile de ...

    GALERIE FOTO Pagube de peste 100.000 de euro după incendiul de la centrul de diabet din Buziaș VIDEO

    Centru Clinic de Evaluare și Recuperare pentru Copii și Tineri (pentru cei cu diabet zaharat t ...

    Veşti bune: BNR a redus dobânda-cheie la un minim istoric. Creditele în lei se vor ieftini

    Creditele în lei s-ar putea ieftini în următoarea perioadă, după ce Banca Naţională a României ...

    Piaţa oţelului s-a prăbuşit. Fantoma şomajului bântuie din nou deasupra combinatului siderurgic de la Galaţi

    Angajaţii se tem deja că situaţia de pe piaţa mondială îi va lăsa fără loc de muncă. Conducerea ...

    Telefoanele inteligente localizează gunoaiele din ţară

    Mai mulţi bihoreni au realizat o aplicaţie pentru smartphonuri, prin care românii vor putea loc ...

    Pasiunea şi studiile pierd în faţa experienţei practice pe piaţa muncii din Timiş

    Constant, joburile oferite de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Timiş reflectă ...

    Dragoş Bangău, tânărul care îţi aduce masajul la birou

    Tânărul în vârstă de 23 ani se plimbă prin marile companii pentru a oferi angajaţilor 15 minute ...

    Falsurile grosolane, muşamalizate şase luni

    Conducerile celor mai importante primării din Vestul ţării evită să facă plângeri penale pentru ...

    Sextras de cont

    Deşi se presupune că mărimea nu contează, sexologii susţin că este de preferat ca organul finan ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Mioara, o prinţesă părăsită

    Sabin Orcan

    De cealaltă parte, Petre nu suflă niciun cuvinţel în apărarea Mioarei, căci ar însemna că trebuie să se caute şi el niţel prin portofel. Cum ziceam, fostul prim-ministru se comportă ca regii de odinioară.

    Nasc şi la Moldova oameni…

    Liviu Antonesei

    Din când în când, mai ales când unii neghiobi, cărora nu le ajunge rasismul etnic şi trec la cel regional, aruncă vorbe spurcate despre moldoveni, care ar fi leneşi, săraci şi înapoiaţi, îmi amintesc o hartă care a atârnat pe peretele clasei mele pe toată durata liceului…

    Vorbe de prim-ministru

    Grigore Cartianu

    Astăzi nu scriu nimic. Pe ploaia asta, m-am cam lenevit.

    De ce trebuie să votăm

    George Radulescu

    „De ce să mai votez dacă toţi politicienii sunt la fel?".

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole