Victorie plătită scump pentru Poli Timişoara

0

Handbaliştii bănăţeni, aflaţi într-o formă precară de la începutul sezonului, au obţinut cea de-a doua victorie în Liga Naţională, după şapte etape disputate, însă au pierdut cel mai experimentat jucător.

Poli Timişoara s-a impus cu 34-31 în faţa codaşei CSM Oradea, echipă ce nu are nici un punct în campionat, însă meciul a fost mult mai dificil decât anticipau alb-violeţii. Diferenţa a fost făcută de portarul Tcaciuc, care a păstart poarta intactă timp de aproximativ 10 minute în repriza secundă. Cei mai buni marcatori ai timişorenilor au fost Alex Şimicu (7 goluri), Mirkovici şi Pârvan, ambii cu câte şase reuşite.

Victoria a fost umbrită de accidentarea gravă a pivotului Milan Mirkovici, care a fost socs cu targa din sală. Este vorba de o ruptură la tendonul lui Ahile, accidentare care ar putea pune capăt carierei jucătorului în vârstă de 36 de ani.

Următorul meci al handbaliştilor timişoreni va fi în deplasare la Pandurii Tg. Jiu.