Cantonament în Ungaria: Poli Timișoara - Gyula 3-1

0

Poli Timisoara a trecut cu scorul de 3-1 de echipa din Gyula (esalonul trei din Ungaria), într-un joc școală disputat astăzi pe stadionul din orașul în care alb-violeții sunt cantonați în aceste zile.

Vali Velcea și Iosif Rotariu au utilizat în meciul cu Gyula în special jucători promovați de la formația a doua și mai mulți juniori. Poli a învins echipa din liga a III-a maghiară cu 3-1. Golurile au fost marcate de Popovici, în minutul 8, după o pasă de Zaluschi, din nou Popovici în minutul 31, după o acțiune creată de Popa, în vreme ce în minutul 64 juniorul Dorinel Rotariu, nepotul lui Iosif Rotariu, a înscris din apropiere, după un șut al aceluiași Popa, respins în față de portar. Maghiarii au punctat în minutul 37, cu un șut excepțional la vinclu, de la 25 de metri.

Echipa folosită în partida de la Gyula: Lepmets (58', Ostafie)-Dăruială, Mera (58', Belu), Iovan, Sandu (46', Sava)-Popa,  Zaluschi, Dobriceanu (46', Pătraș), Chitu-Popovici (46', Rotariu), Boștina (58', Dudaș).