Poli speră să scape de retrogradare: Comitetul Executiv al FRF a decis modificarea regulamentului de licenţiere
0
Timişorenii primesc o veste bună în urma Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal. S-a aprobat modificarea regulamentului de licenţiere ce ar putea să îi scape pe cei de la Poli de retrogradarea în liga a III-a.
UPDATE, ORA 14.30
Mircea Sandu, preşedintele Federaţiei Românde de Fotbal a declarat astăzi că se va adresa la UEFA pentru a cere un audit pentru echipele care vor evolua în cupele europene. "A fost singurul lucru pe care eu îl puteam face. M-am adresat UEFA pentru a solicita serviciului de licenţiere să vină să facă un audit de urgenţă la cele şapte echipe succeptibile să evolueze în cupele europene. Inclusiv Mediaşul. Cei care nu au licenţă nu pot evolua în Liga I. Dar regulamentul se poate modifica. Liga trebui să vină cu propunerea. Datoriile către stat ale cluburilor trebuie să fie rezolvate de stat şi organele abilitate ", a declarat Mircea Sandu.
UPDATE, ORA 13.20
Poli Timişoara nu va juca în cupele europene. Acesta a fost singura decizie luată astăzi în Comitetul Executiv al FRF. Decizia despre retrogradarea echipei se va lua pe data de 20 iunie, când va avea loc o nouă şedinţă extraordinară la FRF.
“S-a discutat astăzi şi s-a stabilit că regulamentul nu era adaptat pentru România. Rămâne să se modifice regulamentul. Oricum Poli Timişoara nu va mai putea evolua în acest an în cupele europene”, a declarat Dumitru Dragomir, pentru Mediafax.
Comitetul Executiv a aprobat modificarea regulamentului de licentiere
Conform noului regulament, toate criteriile financiare legate de datorii către stat, cluburile trebuie să le rezolve doar în relaţia cu statul. Astfel, pentru licenţă vor fi luate în considerare doar datoriile către jucatori, antrenori şi terţi. După schimbările din regulamentul de licentiere, Poli ar putea avea şanse mari să rămâna în Liga 1!
Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal s-a întrunit la Bucureşti pentru a discuta problemele legate de licenţiere şi viitorul echipei naţionale. Din comitet fac parte Mircea Sandu, Dumitru Dragomir, Octavian Goga, Mariu Stan, Corbel Şfaiter, Marian Rusen, Ştefan Stana, Cristian Bobar, Paul Costas, Sorin Terbea, Marian Pălărie, Vasile Avram şi Dumitru Costin.
Timişorenii speră ca Poli să fie salvată de conducătorii fotbalului românesc şi să nu fie retrogradată în liga a III-a.
“Ştiu că anul trecut în Spania a fost o situaţie asemănătoare. Acolo nu e o comisie de licenţiere, totul se face prin UEFA. Mallorca nu a fost lăsată să joace în Europa League din cauza datoriilor, iar Villarreal a jucat în Europa. Mallorca a fost lăsată în prima divizie, dar cu interdicţia de a juca 2 ani în Europa. Ar fi o soluţie bună şi pentru noi şi mai puţin drastic”, a spus Cosmin Contra la sport.ro
“Mai presus de o licenţă de deminitatea noastră, care a fost călcată în picioare. Vrem să avem o echip curată, demnă, care nu stă cu mâna întinsă. Toţi oamenii din fotbal care m-au căutat mi-au spus că Sandu este vinovat. Ştiu că mulţi mă acuză pe mine, chiar şi dintre suporteri. Nu doresc ca Timişoara să ia licenţa ca pe o favoare. Fanii noştri cred că vor fi mulţumiţi să ştie că au o echipă curată, care nu acceptă compromisuri”, a spus Iancu pentru sport.ro.
La ora 13.15, Mircea Sandu, preşedintele FRF va susţine o conferinţă de presă în care va comunica deciziile luate în Comitetul Executiv.