Poli Timişoara a pierdut din nou la Bucureşti

0

Handbaliştii bănăţeni nu se simt deloc în largul lor în capitală şi a pierdut a doua deplasare în Bucureşti din primnele şase etape, 30-33 cu Steaua, după ce acum două etape pierduse şi disputa cu CSM.

Ambele echipe bucureştene au "spart gheaţa" în faţa timişorenilor, obţinând primele lor victorii în acest sezon al Ligii Naţionale. Prima repriză a fost echilibrată, chiar şi cu Timişoara la conducere, însă lucrurile s-au schimbat radical după pauză. La reluare, Steaua a „sprintat”, făcând 23-19 în min 40 şi apoi 26-22 în min 48. Distanţa maximă s-a consemnat în min 53, când gazdele s-au dus la 29-23. Finalul întâlnirii a arătat o echipă timişoreană în recuperare, dar diferenţa decisivă era deja conturată. Gruparea de pe Bega este la al 5-lea meci fără victorie, după ce începuse fericit campionatul prin victoria cu CSM Satu Mare, de pe teren propriu. Politehnica e penultima în clasament şi joacă în weekendul viitor cu „lanterna roşie” CSM Oradea.