Poliţistul care s-a împuşcat în cap în sediul Insectoratului a marcat cel mai important gol din istoria echipei Auto

0
Cronica Auto-Jiul FOTO druckeria.ro

Poliţistul care s-a împuşcat în cap, sâmbătă, chiar în sediul Inspectoratului de Poliţie Timiş, a marcat cel mai important gol din istoria echipei de fotbal pentru care a jucat.

Ofiţerul de serviciu al IPJ Timiş, Ion Ionescu (54), care lucre în poliţie de peste 20 de ani, a decis să încheie socoteala cu viaţa şi s-a împuşcat în cap, chiar la locul de muncă. Puţini ştiu că Ion Ionescu a jucat fotbal în tinereţe în ligile inferioare din judeţul Timiş.

Conform site-ului suporterilor druckeria.ro, în 1983, Ion Ionescu era legitimate la echipa Auto Timişoara, care evoluat atunci în liga a IV-a. A fost anul în care echipa din cartierul timişorean Freidorf a ajuns până în optimile de finală ale Cupei României.

Auto a eliminat atunci din Cupă echipe din Divizia C şi B, iar în “şaisprezecimi” a întâlnit Jiul Petroşani, echipă din prima ligă.

La 23 februarie 1983, Auto a învins Jiul Petroşani, pe stadionul din Freidorf, cu 1-0. Golul calificării a fost marcat de Ion Ionescu, în minutul 17.

Faza golului a fost descrisă în ziarul „Sportul”, de a doua zi: „…IONESCU (min. 17), care a profitat de o inexactitate a lui Cavai, la o lovitură liberă laterală, portarul Jiului a respins balonul în faţă, de unde înaintaşul timişorean l-a expediat în plasă”, scrie druckeria.ro.

În “optimi”, Auto Timişoara a jucat cu Universitatea Craiova, care se pregătea de meciul cu Kaiserslautern, din sferturile de finală ale Cupei UEFA.

Partida s-a jucat la Turnu Severin, în 27 februarie 1983. “Craiova Maxima” a câştigat cu 3-1, iar Ion Ionescu a jucat tot meciul.

Înmormântarea comisarului Ion Ionescu a avut loc ieri.