Victimele interlopilor, supărate pe judecători

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Persoanele abuzate de clanul Torj critică decizia magistraţilor. Trei dintre victime spun că nu le vine să creadă că trupa consilierului-interlop Lucian Torj a fost eliberată de după gratii. 

Victimele clanului Torj, eliberat zilele trecute din Penitenciarul Timişoara pe motiv că dosarul lor penal este blocat la Curtea Constituţională, sunt revoltate că judecătorii au decis ca trupa interlopului să fie eliberată.
Bărbaţii şi femeile care au fost ameninţaţi cu moartea de clanul interlop, condus de Lucian Torj, susţin că decizia judecătorilor este halucinantă.


Se teme pentru viaţa ei


„Este incredibil ca o trupă de bandiţi care te bat şi îţi pun pistolul la cap şi te ameninţă cu moartea să fie eliberată din arest, mai ales că sunt atâtea probe împotriva lor”, a declarat una dintre victime clanului pentru „Adevărul”. Femeia a fost bătută de clanul interlop şi a solicitat judecătorilor să o audieze în secret, într-o sală de judecată diferită de cea în care se afla Lucian Torj. O altă victimă a lui Torj, care susţine că a primit ameninţări cu moartea de la trupa interlopului aflată în puşcărie, susţine că magistraţii ar fi trebuit să ţină cont de pericolul social. „Eu am fost ameninţată cu moartea, pe un alt martor au încercat să-l cumpere din puşcărie. Este revoltător că au fost eliberaţi”, a povestit victima.


Mai mulţi martori în proces spun că au primit ameninţări cu moartea, deşi trupa interlopului arestat în februarie 2009 se afla după gratii. Aceştia au solicitat magistraţilor să nu fie audiaţi în prezenţa interlopilor în sala de judecată, deoarece se tem pentru viaţa lor.
Victimele clanului Torj au fost bătute, ameninţate cu moartea, interlopii le-au pus pistolul la cap, iar procurorii spun că clanul Torj le solicita taxe de protecţie în valoare de câteva mii de euro. În plus, un inginer de la o firmă de construcţii
s-a ales cu picioarele rupte, după ce le-a spus unor tineri din trupa lui Torj să nu treacă cu maşina peste asfaltul proaspăt turnat pe bulevardul Liviu Rebreanu.

40 de martori au fost citaţi în dosarul trupei consilierului-interlop Lucian Torj

Martorii în proces au solicitat să fie audiaţi în secret, departe de Lucian Torj

Timişoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite