Baschetbaliştii timişoreni au fost învinşi în deplasare la Oradea în ultimele secunde

0

BC Timişoara a ratat o excelentă şansă să-şi asigure accesul către play-off-ul Ligii Naţionale la baschet. Echipa lui Dragan Petricevic a fost învinsă cu doar şapte secunde înainte de final de CSM Oradea, chiar pe terenul orădenilor, într-un meci pe care trebuia să îl câştige.

Meciul a fost unul echilibrat, dar în care orădenii au părut mai stabili la capitolul psihic. Primul sfert a fost al timişorenilor, scor 20 – 10 în primul sfert. Avantajul a sporit, şi ca urmare a loviturilor de la distanţă reuşite de Lăpuşte, aşa că s-a intrat la pauza mare cu 35 – 21.

CSM a început, încet dar sigur, să-şi revină şi să recupereze din diferenţă. Bătălia cea mare s-a dat în ultimul sfert, iar orădenii au părut mai tari din punct de vedere psihic.

Finalul de meci a fost unul „la maxim” cu timişorenii încă în frunte şi cu gazdele alergând după victorie. Iar aceasta avea să vină exact în ultimul minut. Zlatko Jovanovic a reuşit o triţă şi a dus scorul la 58 – 54 şi se părea că BCT pune la cale marea surpriză. Din păcate nu a fost să fie... La un fault al lui Gacesa orădenii au înscris cele două lovituri libere şi au ajuns la un punct diferenţă. Bănăţenii au avut avut avantajul de un punct şi mingea, dar Fenn ratează aruncarea şi Oradea preia mingea. Înscrie Subotic şi CSM trece în avantaj cu doar şapte secund înainte de final. Era destul de greu de crezut că se mai poate ceva, chiar dacă Petricevic a cerut time out. Din păcate, BC Timişoara o victorie care a avut-o la îndemână şi pierde destul de mult din şansa unui loc la play-off.

Zlatko Jovanovic a fost cel mai bun marcator, cu 25 de punte. Au urmat Fenn şi Lăpuşte, cu câte 9 puncte şi Conley, cu 8.