0
Bănăţenii victorioşi

Sportivii bănăţeni s-au impus aproape fără emoţii în faţa campioanei CSM Baia Mare, câştigând cu 32-10 ultimul act al Cupei, desfăşurat sâmbătă, la Alba Iulia.

Timişorenii erau cotaţi cu şansa a doua în această partidă, mai ales că băimărenii i-au eliminat, nu cu mult timp în urmă, din semifinalele campionatului. Ardelenii au deschis scorul, cu o transformare, însă acela a fost singurul moment în care Baia Mare a condus pe tabela de marcaj. Conduşi de un Vali Calafeteanu care avea să fie declarat omul partidei şi un Lemnaru în formă impecabilă, timişorenii s-au distanţat la 21 de puncte la pauză, reuşind să păstreze un avans confortabil până la final.

Click pe poze pentru imagini de la finală!

Rugby / Finala Cupei României, RCM Timişoara - CSM Baia Mare 32-10 (timişorenii în albastru)

Acesta a fost primul trofeu naţional câştigat de rugbyştii timişoreni în ultimii 39 de ani, iar în sezonul următor RCM Universitatea de Vest Timişoara are ca obiectiv declarat deja câştigare titlului de campioană.