ACS Poli, eliminată din Cupa României după 0-2 cu Steaua

0
Jucătorii timişoreni au fost depăşiţi. FOTO: Răzvan Păsărică

Timişoara a rămas fără reprezentante în Cupa României. Marţi, temerara Ripensia a fost învinsă de Pandurii Târgu Jiu, iar miercuri ACS a cedat în faţa Stelei, după un meci mai bun decât cel din campionat.

În întâlnirea disputată în turul Ligii 1, la Bucureşti, bănăţenii au cedat fără drept de apel, 0-3. De această dată, elevii lui Aurel Şunda au făcut un meci mai bun, iar cea mai mare ocazie a partidei a venit în minutul 5, când Jose Furtado a trimis mingea în bară după o centrare a lui Răzvan Trandu. Cei care au deschis scorul au fost, însă, stelişti, în minutul 18, prin Georgievski.

Timişorenii au mai rezistat până în minutul 73, când Piovaccari a marcat din apropiere, iar pe final oaspeţii au rămas şi cu un om în minus pe teren, Nohai fiind eliminat. ACS rămâne acum cu gândul la campionat, unde va avea un meci dificil în etapa următoare, în deplasare la Petrolul Ploieşti, luni, de la ora 19.30.

Citeşte şi:

FOTO "Optimile" Cupei României: Ripensia Timişoara- Pandurii Tg.Jiu 0-3. Visul frumos s-a încheiat

Duelul golgeterilor, câştigat de Eric. Pandurii Târgu Jiu învinge cu 3-2 la Timişoara