"Poli" egalează în prelungiri: Universitatea Craiova – FC Timişoara 1-1 (A. Piţurcă-min.53, Zicu -min. 92)

0

Universitatea Craiova a revinit după opt luni în faţa publicului din Bănie, dar nu a reuşit decât un rezultat de egalitatea cu bănăţenii lui Vladimir Petrovici. Timişorenii au egalat în minutele de prelungire prin Ianis Zicu şi aşteaptă confruntarea de joi cu Manchester City.

Final de partidă

Min. 92 GOOOOOOOOL. Ianis Zicu aduce egalarea pentru Poli Timişoara. După şutul lui Axente, Lung a respins în faţă, iar Zicu a reluat în plasă

Min. 90 Duel interesant în careul oltean între Ciucă şi Axente. Arbitrul ar fi putut acorda penalty pentru Poli, dar a lăsat jocul să continue

Min. 89 Ultima schimbare la U Craiova. Intră Firţulescu, iese Costea

Min. 86 Vede galbenul şi Stoianof

Min. 85 Cartonaş galben pentru Cisovsky în urma unei intervenţii periculoase asupra lui Costea

Min. 81 Taborda evită un autogol după o minge trimisă defectuos de Luchin

Min. 80 Centare lungă Cosmin Contra, Zicu reia din vole pe lângă poarta gazdelor

Min. 77 Şut Prepeliţă de la 25 de metri, pe lângă bara din dreapta lui Taborda

Min. 76. Schimbare la Craiova. Iese autorul golului, Alexandru Piţurcă. Intră Ovidiu Stoianof

Min. 74 Corner executat de Contra, timişorenii nu reuşesc să pună în pericol poarta lui Lung

Min. 72 Lovitură liberă pentru oaspeţi. Centrare Contra, reia cu capul Luchin, peste poartă

Min. 71 Taborda ajunge în faţa lui Piţurcă şi respinge cu piciorul de la marginea careului mare

Min. 69 Zicu centrează în careul oltenilor, dar nu ajunge la balon Axente

Min. 64 Tehnicianul Vladimir Petrovici forţează: iese Curtean şi intră Ianis Zicu

Min. 61 Taborda respinge riscant cu piciorul, dar centrarea lui Prepeliţă a fost fără adresă

Min.59 Schimbare la Universitatea Craiova. Iese Roman, intră Bărboianu

Min. 56 Şut centrare Dănănae, prinde Taborda

Min. 53 GOOOOOOOOL.
Alexandru Piţurcă înscrie după un şut din centrul careului, după o greleaşă a fundaşului Scutaru (1-0)

Min. 52 Găman şi Lung nu se înţeleg în careu, iar timişoreni au fost aproape de gol

Min. 50 Prepeliţă nu reuşeşte să ajungă la un balon aruncat în careu de Dilevski

Min.46 Schimbare la "Poli". Intră veteranul Cosmin Contra, care îl înlocuieşte pe Goga

A început repriza secundă

S-a încheiat prima repriză. Cele două echipe se află la egalitate, 0-0

Min. 43 Şut bombă Prepeliţă, balonul trece pe lângă poarta apărată de portughezul Taborda

Min.39 Iliev a fost la un pas de autogol. Bulgarul a trimis în bara transversală după o centrare în careu a cehului Magera. Goga a reluat apoi cu capul, dar Lung reuşeşte să îşi salveze echipa

Min. 38 Şut Sepsi de la mare distanţă, reţine cu siguranţă Lung Jr.

Min. 37 Şut Scutaru de 25 de metri, mingea a fost deviată în corner

Min. 34 Cartonaş galben pentru Prepeliţă pentru un fault asupra lui Magera

Min. 30 Nu sunt foarte multe ocazii, dar meciul este unul disputat. Jucătorii celor două echipe nu se menajează deloc

Min. 26 Costea este blocat în careu de Luchin. Cornerul rămâne fără rezultat

Min. 24 Şut înşelător Alexa, Lung scoate cu dificultate de sub bară

Min.23 Şut Curtean de la 20 de metri, mingea este deviată în corner

Min.21 Centrare Dilevski, cap Alexandru Piţurcă din apropierea careului mic, mingea trece pe lângă poarta lui Taborda

Min.19 Brazilianul Lopez se află peste tot. Şutul acestuia se opreşte în blocajul timişorean

Min. 17. David Lopez vede galben după un fault la Alexa

Min. 16 David Lopez îl deschide pe Costea, dar atacantul nu ajunge la balon. Oltenii nu reuşesc să spargă barajul lui Vladimir Petrovici

Min.13 Partida s-a echilibrat. Cele doupă echipe nu riscă deocamdată nimic şi tatonează la mijlocul terenului.

Min. 11 Primul corner pentru "Poli". Luchin reia cu capul pe lângă poartă.

Min.7 Oltenii atacă în continuare poarta timişorenilor. Arbitrul semnalizează greşit un ofsaid la Piţurcă junior.

Min. 4 Jucătorii de la Universitatea Craiova sunt cei care controlează primele minute. Atacul oltean se încheie cu o centrare în careu însă mingea a fost reţinută de Taborda.

A început partida

UPDATE, ORA 21.30. Peste 10.000 de spectatori se află deja pe stadionul "Ion Oblemenco", însă spectatorii continuă să sosească la arenă. Surpriză în echipa olteană. Tânărul Mihai Roman, de doar 19 ani, va fi titular. Acesta se află la debutul său în Liga I. La timişoreni, Cosmin Contra este doar rezervă.

Duelul dintre Universitatea Craiova este programat astăzi, de la ora 22.00, pe arena “Ion Oblemenco”, locul unde Ştiinţa a cunoscut gloria. Alb-albaştrii s-au întors acasă, iar misiunea lor este de a readuce suporterii la stadion. În primele trei etape, oltenii nu au obţinut decât un punct, iar publicul din Bănie, obişnuit şi cu marea performanţă, vrea rezultate şi asta destul de repede.

“Este momentul ca publicul să fie alături de noi. Probabil au văzut că putem face lucruri bune. Este vremea să aducem lumea la stadion! Am emoţii, ca orice student înainte de un examen, de fapt ca unul care se pregăteşte şi nu vrea să rateze acel examen. Când nu te pregăteşti eşti nepăsător “, a spus Aurel Ţicleanu.

"Poli" vine la Craiova după victoria în faţa CFR-ului

Cu doar un punct în trei etape şi o înfrângere ruşinoasă cu Victoria Brăneşti, Prepeliţă şi compania au nevoie de cât mai mulţi suporteri la derby-ul cu “Poli” pentru a putea obţine primul succes din acest sezon. "Poli vine după o victorie confortabilă în faţa campionilor de la CFR Cluj (3-2), pentru ultimul examen înainte de meciul cu Manchester City.

“Ştiu că vom juca pe un stadion cu foarte mulţi spectatori, care vor să revadă echipa la Craiova şi o să fie o presiune mare pentru noi. În plus, ei nu au câştigat niciun meci în acest sezon şi sunt cu atât mai motivaţi pentru a obţine un rezultat bun. Mergem însă să jucăm fotbal. Respect pe toată lumea, dar nu mi-e teamă de nimeni. La fel şi cu Manchester City, îi respectăm, sunt echipă mare, dar mergem să câştigăm“, a spus Vladimir Petrovici, antrenorul celor de la “Poli”.

Universitatea Craiova are avantaj clar în faţa Timişoarei în ceea ce priveşte meciurile directe. Din cele 58 de confruntări, 29 s-au încheiat cu victoria oltenilor, 13 au fost remize şi în 16 s-au impus bănăţenii.

Pe teren propriu, Ştiinţa nu a dat prea multe şanse Timişoarei, câştigând 18 din cele 29 de partide, în timp ce şase s-au terminat la egalitate şi doar cinci cu succesul grupării de pe Bega.

În ultimul meci, disputat la Severin, Poli câştiga cu 2-1, printr-un gol marcat de Magera, în minutul trei al prelungirilor

Iată echipele care vor intra pe teren:

„U“ Craiova: S. Lung Jr. - Dănănae, V. Găman, Iliev, Ciucă - Prepeliţă, Lopez, Dilevski, M. Costea - M.Roman, Al. Piţurcă. Antrenor: Aurel Ţicleanu.