Timp liber: Feng shui şi ezoterism la Casa Tineretului
0Timişorenii sunt aşteptaţi în acest sfârşit de săptămână la Casa Tineretului, unde are loc EzotericFest. Evenimentul ajuns la ediţia a patra în Timişoara aşteaptă peste 3.000 de vizitatori. Oreste este marele absent al expoziţiei.
Pasionaţii de spiritualitate pot găsi liniştea la expoziţia EzotericFest care s-a deschis ieri şi se închide duminică. Sub sloganul „cunoaştere, sănătate spiritualitate", evenimentul organizat de Geea Life şi Expo Timişoara Internaţional aduce în capitala Banatului peste 40 de expozanţi şi aproape 50 de conferenţiari care prezintă ultimele noutăţi din domeniul ezoterismului. „Este o suită de activităţi: expoziţie, demonstraţii şi workshopuri, spectacole şi dans", a prezentat evenimentul în câteva cuvinte directorul general al Expo Timişoara, Vladimir Culea. Acesta a mai spus că timişorenii care trec pragul Casei Tineretului vor găsi tot ce le pofteşte inima de la cărţi din domeniul ezoterismului până la pietre preţioase, articole feng shui standuri cu consultaţie astrologică sau masaje specifice şi produse naturiste.
Vedetele expoziţiei
Vladimir Culea a mai spus că în acest an sunt 49 de conferenţiari care susţin conferinţe legate de spiritualitate, prezentări de noi produse, terapii alternative sau vor face demonstraţii în cadrul workshop-urilor. Vedeta TV Oreste este foarte activ în domeniul ezoterismului. Oreste nu este prezent în acest an la Timişoara, dar partenerul său, preşedintele unei asociaţii de profil, a venit în oraşul de pe Bega şi va susţine o conferinţă. Un absent important este şi Lorin Fortuna, cunoscut ca mare revoluţionar, dar şi pentru ideile din domeniul ezoterismului pe care le susţine. Vladimir Culea, reprezentant al comitetului de organizare, susţine că una din vedetele expoziţiei este Amira, o tânără specialistă în dansuri orientale. Timişorenii sunt aşteptaţi astăzi de la ora 16.00 pentru a lua lecţii de dans de la tânăra specialistă în astfel de dansuri. Organizatorii au mai spus că EzotericFest, eveniment organizat anul trecut a dus la Casa Tineretului peste 3.000 de vizitatori.
„Este o suită de activităţi: expoziţie, demonstraţii şi workshopuri, spectacole şi dans", Vladimir Culea, director Expo Timişoara
MÂINE
Expoziţie de artă contemporană la Triade
Iubitorii de artă din Timişoara pot încheia seara de sâmbătă într-o atmosferă specială. Ineditul artistului Bogdan Raţă este surprins, din nou, într-o expoziţie care va fi vernisată mâine seară, de la ora 19. Lucrările care fac parte din expoziţia „Minimal Feelings" pot fi admirate la evenimentul organizat de Galeria Jecza şi de Fundaţia Triade, din Timişoara. Cu această ocazie va apărea şi o ediţie specială a ziarului 1MP Artă Contemporană
SÂMBĂTĂ
Distracţie la Muzeul Satului sub îndrumarea unor clovni
Un spectacol inedit, susţinut de profesionişti francezi, va avea loc mâine seară la Muzeul Satului. Una dintre cele mai vechi companii de spectacole de teatru de clovni din Franţa „Bataclown" susţinute un show la care sunt invitaţi să participe timişoreni adulţi, dar şi adolescenţi sau pici de grădiniţă. Programul începe de la ora 20. Biletele costă 4 lei pentru adulţi şi 1 leu pentru copii. Trupa a ajuns la Timişoara la invitaţia Centrului Cultural Francez.

DUMINICĂ
Invitaţie la operă la Festivalul "Timişoara Muzicală"
Mediul cultural timişorean este cuprins până la sfârşitul lunii mai de unul dintre cele mai importante evenimente culturale anuale. Festivalul Internaţional „Timişoara Muzicală", ediţia a 35-a îi aşteaptă pe timişoreni la un program cultural desăvârşit. Weekendul acesta oferă o alternativă specială pentru seara de duminică prin opera „Nunta lui Figaro". Spectacolul are patru acte şi va începe de la ora 18. Iubitorii de operă vor plăti cel mult 30 de lei pentru biletul de intrare.
ASTĂZI, ORA 19.00
Concert simfonic special la Filarmonica Banatul
Melomanii timişoreni au ocazia să înceapă weekendul, în această seară, cu un concert simfonic pregătit de muzicienii de la Filarmonica Banatul, din Timişoara. Acordurile lui Richard Wagner, din uvertura operei „Rienzi", vor deschide evenimentul din această seară.

Uvertura cuprinde, într-un mod concentrat, cele mai importante teme ale operei, de la rugăciunea lui Rienzi în faţa poporului Romei, până la măreţul in de luptă final.
Va urma un concert de vioară şi orchestră al violonistei Cristina Anghelescu, care va reda una dintre cele mai cunoscute şi apreciate lucrări a lui Max Bruch. Orchestra simfonică va fi condusă de dirijorul Emil Aluas.