GALERIE FOTO: El a dus mesajul persoanelor cu dizabilităţi pe cel mai înalt vulcan din lume, pe bicicletă
0
Şi-a bătut recordul altitudinilor atinse pe bicicletă şi a pedalat pentru prietenii săi, persoanele cu dizabilităţi fizice. Timişoreanul Cristian Tzecu a trăit o aventură de neuitat în munţii Americii de Sud. Pe drum a întâlnit români şi a întâmpinat o serie de greutăţi de neaşteptat. Rezultatul, spune însă timişoreanul, a meritat.
Călătoria lui Cristian Tzecu a pornit chiar în Ajunul Crăciunului, pe 24 decembrie 2011, când, alături de piteşteanul Cătălin Neacşu, bucureşteanul Andrei Cupaciu şi australianul Ion Mihăilă, au plecat spre America de Sud, cu scopul de a urca vârful Aconcagua - 6958m şi cel mai înalt vulcan al lumii, Ojos del Salado - 6891m.

Click pe poze pentru GALERIE FOTO!
„A fost o expediţie mai nonconformistă. Ne-am adunat un grup de alpinişti, şi am vrut să urcăm pe nişte munţi înalţi, dar flosind bicicletele. Mai fusesem în Himalaya Indiană, la 5374 de metri cu bicicleta şi am vrut, pur şi simplu, să ne depăşim acest record. Pentru asta, am urcat pe nişte munţi mai înalţi, ca să ne aclimatizăm, ai nevoie de acest proces, pentru ca organismul tău să dea randament. După ce ne-am aclimatizat pe vârful Ojos del Salado, care este cel mai înalt vulcan al lumii, am reuşit să urcăm cu biciletele la altitudinea de 5.738 metri", povesteşte Tzecu.

Click pe poze pentru GALERIE FOTO!
Mesajul pe care alpiniştii au vrut să îl transmită se adresează însă persoanelor cu dizabilităţi. Astfel, timişoreanul a purtat cu el, pe parcursul întregii călătorii, steagul organizaţiei pe care o susţine, alături de semnăturile persoanelor cu dizabilităţi, la care s-a gândit, pe tot parcursul călătoriei.
„Cel mai special în această călătorie a fost bucuria de a descoperi ceva de nevăzut. Faptul de a pedala într-o zonă care mie mi-a adus aminte mai mult de planeta Marte mi s-a părut atât de special şi de deosebit, încât m-a marcat profund. Am purtat cu mine steagul pe care au semnat cei de la „Ceva de spus", persoane cu dizabilităţi, care s-au întrunit într-un grup de reprezentante", a explicat acesta. „Aparent, între expediţii şi perosanele cu dizabilităţi nu este nicio legătură. De aia, noi ne-am gândit să găsim una. Sper ca aşa, lumea să afle despre ei şi să îi privească cu alţi ochi iar alte persoane cu dizabilităţi să se alăture acestui grup sau să îşi formeze propriile lor grupuri de reprezentare", a mărturisit Cristian Tzecu.
Alpiniştii au trecut însă şi printr-o serie de momente grele. Unul dintre aceastea a fost când piteşteanul Cătălin Neacşu s-a îmbolnăvit şi a trebuit să abandoneze traseul. Totodată, cei patru au decis să abandoneze ideea de a cuceri vârful muntelui după ce şi-au doborât recordul, când au observat că organismul lor nu era destul de adaptat la condiţiile altitudinilor respective.

Click pe poze pentru GALERIE FOTO!
„Au fost momente foarte grele, când l-am văzut pe Cătălin că se simte rău, nu mi-a fost ok, pentru lipsa de oxigen poate duce la tulburări foarte grave. Am păţit şi eu, în trecut, să mi se facă rău pe munte. Îmi era frică să nu mi se facă şi mie la fel de rău. Nu mi-a fost uşor. Fizic, cel mai greu a fost la partea cu bicicletele, pentru că, deşi am fost aclimatizaţi, cu fiecare pedală, inima bătea tot mai tare şi trebuia să ne oprim, din când în când, să ne tragem sufletul", povesteşte Tzecu.
Pe drum, românii au întâlnit şi placa memorială a unui român care a murit, încercând să cucerească Aconcagua. „Plăcuța care îl amintește pe românul Lentzi Bulareanu și pe soția sa, Antonela Rozolimo ne-a făcut să reconsiderăm idea de viață și dragoste", mărturisesc alpiniştii pe blog. Ba mai mult, aceştia au întâlnit şi un grup de români, care făcea parte din comunitatea geologilor şi mineriolr români din Atacama. Acesta le-a prezentat, apoi, Muzeul minei Carola, pus la punct, chiar de români.

Click pe poze pentru GALERIE FOTO!
Ojos del Salado înseamnă „Izvorul de sare", în română. "Acesta nu este un munte greu de urcat. Partea dificilă a fost să îl urcăm cu bicicletele", a conchis timişoreanu Cristian Tzecu.