Poli Timişoara revine cu tolba plină de goluri din primul cantonament al verii

0

Alb-violeţii şi-au făcut încălzirea pentru următoarea perioadă de pregătire cu un 10-0 administrat echipei NK Paloma, din liga a treia slovenă. Echipa va reveni la Timişoara în această seară.

Bănăţenii au încheiat primul cantonament al pauzei de vară (la Terme Zrece, în Slovenia) cu un meci bun pentru moral, 10-0 cu NK Paloma Sladki Vrh din eşalonul al treilea al ţării gazdă. Antrenorul Vladimir Petrovici a folosit două garnituri diferite pentru cele două părţi ale meciului. Astfel, în prima repriză au evoluat Pantilimon, Bonfim, Igor Popovici, Cisovsky, Sepsi, Alexa, Bourceanu, Alex Popovici, Tameş, Goga şi Magera, iar Iulian Tameş a reuşit un hattrick. În mitanul secund au evoluat Taborda, Dukici, Luchin, Mera, Latovlevici, Poparadu, Curtean, Vrsici, Mansour, Axente şi Sandu, golurile fiind marcate de Poparadu şi Sandu – câte două, Mansour, Axente şi Mera.

Alb-violeţii au efectuat în această dimineaţă un ultim antrenament în Slovenia şi au pornit spre Timişoara cu autocarul, urmând să ajungă acasă în cursul aceste seri. Perioada petrecută la Terme Zrece a fost dedicată aproape în întregime pregătirii fizice, Alexa şi colegii săi având programate doar două partide amicale. În afară de partida de aseară, Poli a mai remizat, 0-0, cu NK Maribor, vicecampioana Sloveniei. După câteva zile petrecute în Banat, Vladimir Petrovici şi elevii săi vor pleca în Austria, la Flachau, unde se va desfăşura al doilea cantonament al verii, între 5 şi 16 iulie.