Poli Timișoara – Universitatea Craiova LIVE TEXT 4-0 (Zicu, min 35, Magera, min 39, 55, Goga min.90)

0

Poli Timișoara zdobește Universitatea Craiova cu scorul de 4-0. Scorul a fost deschis de Ianis Zicu, în minutul 35. A urmat dubla cehului Lukas Magera, în minutele 39 și 55. Bomboana de pe tort îi aparține lui Goga, care a înscris un super gol în prelungiri.

Poli Timișoara învinge lejer Universitatea Craiova și se apropie la două puncte de Oțelul Galați, lidera la zi în Liga I. Bănățenii au dominat partida de la un cap la altul, iar dacă scorul ar fi arătat 8-0 nimeni nu s-ar fi mirat. Jucătorii lui Dușan Uhrin jr. s-au întrecut în ratări, campion fiind Axente, care a irosit ocazii de gol din toate pozițiile posbile. Scorul a fost deschis de Zicu, în minutul 53. Golgeterul echipei a înscris cu un șut din șase metri. A urmat apoi recitalul lui Magera. Cehul a marcat câte un gol în fiecare repriză, în minutele 39 și 55. Ultimul gol i-a aparținut lui Goga, care marcat din nou un gol după o execuție de mare fotbalist, după un șut cu efect la vinclu. Următoarea etapă, Poli se va deplasa la Brănești, pentru meciul cu Victoria.

Final de partidă

Min. 90 GOOOOOOOOOOOLLLLL Realizare senzațională pentru Dorin Goga, care trimite o minge în viclul porții lui Lung jr. (4-0)

Min.89 Iese și Zicu, Intră Ignjatijevici

Min.86 Iese Lukas Magera în aplauzele unui statdion întreg. A intrat Nikolici

Min.82 Pe teren se află o singură echipă: Poli Timișoara. Cinci jucători bănățeni contra doi de la Craiova în urma unui contaatac rapid. Goga a tras însă puțin peste bara transversală

Min.79 Ricketts scapă singur cu Lung, care iese la 20 de metri de poartă, canadianul încearcă lobul dar intervine portarul cu brațele. Arbitrul a lăsat jocul să continue, în loc să acorde lovitură liberă și eliminare

Min.76 Schimbare logică la Poli. Iese Axente, intra Ricketts

Min.74 Axente scapă din nou spre poarta oaspeților, dar șutul său trece pe lângă bară. Publicul îi cere lui Uhrin jr. să-l schimbe pe Axente, care i-a exasperat cu ratările

Min.71 Ultima schimbare la Universitatea Craiova. Florin Costea iese, intră Stoianof

Min.70 Continuă ratările imense ale fotbaliștilor de la Poli. Axente șutează în portarul oltenilor, după ce a scăpat singur singurel cu acesta

Min.67 Timișorenii se joacă cu ocaziile. Magera ajunge în poziție de unu la unu cu Lung jr, care însă respinge în corner șutul cehului

Min.65 Axente scapă singur cu Lung jr., dar irosește cu ușurință imensa ocazie pe care o are

Min 61 Schimbare la Universitatea: Iese Olugu, intră Subotic

Min.55 GOOOOOOOOOOOOOL Magera înscrie din nou după un șut ddin vole, de la 12 metri (3-0)

Min.54 Șut Magera cu stângul, de la 18 metri, pe lângă poartă

Min.50 Cartonaș galben pentru Goga pentru un fault dur la centrul terenului

Min.46 Magera ratează singur în fața porți, după ce trage alături

Schimbare la Craiova. A intrat Gângeovanu, a ieșit Walter Lopez

A început repriza a doua

S-a încheiat prima repriză

Min. 44 Poli este aproape de 3-0, după ce Goga l-a lobat pe Lung jr. ieșit dintre buturi, dar balonul a ocolit de puțin poarta

Min.39 GOOOOOOOOOOOOOOL
Magera reia în poartă cu călcâiul după ce mingea șutată de Alexa din afara careului ajunge la el (2-0)

Min. 35 GOOOOOOOOOOOOOOL
Zicu deschide scorul cu un șut din 6 metri, după o învălmășeală în careu (1-0)

Min. 34 Ocazie uriașă pentru Poli. cap Cisovsky scoate Lung în corner

Min.33 Lovitură liberă pentru Poli. Centrează Goga, apărătorii Universității resping mingea din învălmășeala creată în careu

Min.30 Ocazie bună pentru Poli, șutul lui Goga din careu este blocat de fundașii oaspeților

Min.24 Stadionul "Dan Păltinișanu" este aproape plin, iar suporterii încă fac cozi la intrări. Momentan sunt peste 25.000 de spectatori pe arenă.

Min.20 Șut frumos Mihai Costea de la 20 de metri, balonul trece puțin peste poarta lui Pantilimon

Min.17 Două faze periculoase pentru gazde. Mai întâi Lung scoate în corner șutul lui Goga. Apoi, Alexa reia cu capul, din treii metri, peste poartă

Min.13 Joc încălcit la mijlocul terenului. Niciuna din echipe nu reușește să găsească breșe spre poarta adversă

Min.10 Zicu este blocat în careu de fundași. După cornerul executat de pe partea dreaptă, Ghionea reia cu capul mult peste poartă

Min.9 Șut slab ologu, reține Pantilimon

Min.6 Corner pentru olteni, după un șut a lui Dănănae, însă pericolul este îndepărtat de fundașii lui Poli

Min.3 Lovitură liberă pentru Poli, centrare Zicu, cap Ghionea peste poartă

A început partida

Cele două echipe au intrat pe teren pe melodia "Nessun Dorma" cântată de Luciano Pavarotti.

Iată cele două echipe care vor intra pe teren

Poli Timișoara: Pantilimon, Helder, Cisovsky, Ghionea, Sepsi - Goga, Alexa, Bourceanu, Zicu - Axente, Magera. Antrenor. Dușan Uhrin jr.

Univ.Craiova: Lung jr.- Dănănae, Zoro, Lopes David, Lopes Walter-  Prepeliță, D. Stoica, Ologu, Bușu - Mihai Costea, Florin Costea. Antr. Nicolo Napoli

Aproximativ 24.000 de spectatori sunt pe stadionul "Dan Păltinișanu"

Arbitri: Florin Marcu (Oradea). Asistenți: Adrian Vidan (București), Octavian Șovre (Oradea)

Poli Timişoara-Universitatea Craiova este unul dintre cele mai interesante dueluri din fotbalul românesc. Dacă în anii 70-80 oltenii câştigau în mod constant în faţa omologilor studenţi, inclusiv în două finale de Cupa României (0-6 în 1981 şi 1-2 în 1983), în ultimul deceniu balanţa s-a echilibrat în mod evident.

Universitatea a câştigat de două ori în mod categoric la Timişoara (5-1 în 2007, 3-1 în 2008), însă Poli a fost mai valoroasă în ultimii trei ani. Practic, formaţia alb-violet a bifat trei victorii şi două remize în ultimele cinci dueluri directe: 3-1 şi 1-0 în 2008-09, 1-1 şi 2-1 în 2009-10, iar în tur, pe "Ion Oblemenco", a fost 1-1.

Partida de astăzi se va desfășura sub cu totul alte auspicii. Poli se află pe locul doi cu gândul câștigării primului titlu din istorie, în timp ce oltenii se chinuie în subsolul clasamentului, cu griji pentru evitarea retrogradării.