Bănăţenii au fost învinşi de campioana Poloniei: Poli Timişoara – Lech Poznan 0-2 VIDEO REZUMAT

0

Jucătorii lui Duşan Uhrin jr. au pierdut cel de-al doilea meci de la Marbella, 0-2 cu campioana la zi a Poloniei, Lech Poznan. Cisovsky şi Luchin au părăsit terenul accidentaţi.

Adversarii, care evoluează în 16-imile Europa League au deschis scorul prin Rudnevs, în minutul 33, la capătul unui contraatac, iar apoi au închis tabela prin Ubiparip, în minutul 59, cu o lovitură de cap, din şase metri.
Bănăţenii au avut şansa pe final să puncteze, însă Axente (62', 70') şi Rocha (74' şi 78') au irosit şanse bune.

Urmăriţi rezumatul partidei realizat de Lecht TV

„Cred că s-a văzut deja că resimţim oboseala. Jocul s-a dezechilibrat după ieşirea lui Cisovsky, iar apoi a trebuit să fie schimbat şi Luchin. Practic, am primit golurile după fiecare modificare din centrul apărării. În mod sigur avem multe de lucrat, sunt jucători care nu aplică bine conceptul de joc şi am rezerve în privinţa lor. Nu mă deranjează înfrângerea, dar sigur nu vreau să pierd. Am jucat după doar două zile, în timp ce ei au schimbat toţi cei 11 din formula de start, la pauză. La noi, şapte jucători au evoluat toate cele 90 de minute. Unii de la noi au  bifat 90 de minute şi azi, şi cu Young Boys. Alexa şi Tameş au jucat cel mai bine”, a declarat după joc Duşan Uhrin jr.

Lech: Burić -  Kikut (46. Wojtkowiak), Bosacki (46.  Wołąkiewicz), Manuel Arboleda (46. Ivan Djurdjević), Luis Henriquez (46. Gancarczyk) -  Golla (46. Bandrowski), Injac (46. Kamiński) - Zapotoka (46. Możdżeń), Semir Stilić (46. Sergei Krivets),  Kiełb (46. Ślusarski) - Artjoms Rudnevs (46. Vojo Ubiparip). Antr. Jose Maria Baquero.

Poli: Taborda - Helder, Burca (57. Mera), Marian Cisovsky (23.  Luchin), Jiri Krejci - Lavecchia (46. Rafael Rocha), Dan Alexa, ITames, Goga - Nikolić (46.  Matei), Tosaint Ricketts (46. Axente). Antr. Duşan Uhrin jr.

Următorul meci de verificare de la Marbella va avea loc joi, 27 ianuarie, de la ora 17,00, ora României, adversar fiind o altă trupă poloneză, Arka Gdynia.

Probleme pentru Cisovsky şi Luchin

Marian Cisovsky a fost înlocuit în minutul 20 din cauza unui hematom deasupra arcadei de la ochiul drept. Slovacul s-a accidentat la un duel aerian. Din fericire, fundaşul se simte bine, urmând să fie sub observaţie medicală în următoarele zile. Srgian Luchin a fost schimbat la rândul lui, din pricina unor probleme la inghinali.