Dragan Petricevici: „Diferenţa de pe tabelă nu reflectă realitatea din teren”

0

BCM Elba Timişoara a suferit în al doilea meci al semifinalei play-off-ului Diviziei A cu „U” Mobitelco Cluj cea mai grea înfrângere din ultimii ani, ardelenii câştigând cu 90-54.

După un prim sfert cât de cât echilibrat, încheiat cu scorul de 29-23. După primele 10 minute, timişorenilor nu le-a mai „intrat” nimic, marcând doar opt puncte în sfertul doi şi 31 până la finalul partidei. Singurul evidenţiat de la BCM Elba a fost Milos Pesici, care a reuşit 19 puncte.

Chiar dacă înfrângerea a fost cruntă, la 36 de puncte diferenţă, bănăţenii sunt mulţumiţi de faptul că au reuşit o victorie în cele două meciuri disputate la Cluj, în condiţiile în care doi jucători importanţi, Uros Velickovici şi Daniel Tudosă, au fost indisponibili din cauza accidentărilor. Ba mai mult, cunoscătorii au acreditat ideea că Dragan Petricevici a renunţat la gândul de a câştiga partida după ce gazdele s-au distanţat şi a încercat să-i determine pe clujeni să ruleze cât mai mulţi jucători, pentru a-i obosi.

Avem doi jucători accidentaţi pe care i-am menajat, iar restul echipei a dat tot ce a putut. Am avut multe ratări, şi jocul agresiv al adversarilor ne-a făcut viaţa grea , însă nu îi condamn. Era şi normal să joace în forţă după ce ieri au pierdut primul meci. Diferenţa de pe tabelă nu reflectă însă realitatea din teren”, a spus Dragan Petricevici la finalul partidei. citat de Radio Timişoara.

Cei doi jucători accidentaţi ar putea juca în cele două întâlniri de la Timişoara, programate marţi şi miercuri, dacă medicii îi vor declara apţi. „Luni dimineaţă vor face un control şi vom vedea atunci dacă vor putea să joace. Poate este timpul ca lumea să vadă că pentru performaţă ai nevoie şi de o bancă de rezerve mai mare”, a declarat Petricevici, atrăgând atenţia asupra diferenţei de lot dintre echipa sa şi adversarul din semifinale.